Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

MVL Agro zriadila v Bánovciach prvý verejný automat na čerstvé mlieko

Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou budú mať nepretržite každý deň, čiže 24 hodín, k dispozícii čerstvé neupravované kravské mlieko. Budú si ho môcť kupovať vďaka verejnému mliečnemu automatu, ojedinelému na Slovensku, ktorý dnes v centre mesta slávnostne uviedol do činnosti minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík.

Automat zriadila poľnohospodárska spoločnosť MLV Agro, s. r. o., v Malých Chlievanoch, mestskej časti Bánoviec nad Bebravou. Myšlienku predávať čerstvé produkty priamo z farmárskeho dvora vnukol poľnohospodárom samotný minister Becík, pri riešení ekonomických problémov, konštatoval konateľ spoločnosti Štefan Petrík. Rozhodli sa začať s mliekom. Spoločnosť hospodári na vyše 5000 hektároch ornej pôdy a napriek nízkym výkupným cenám zostali verní chovu hovädzieho dobytka, ktorého majú vyše 3000 kusov, z toho 1000 dojníc. Firma produkuje vyše 8000 tisíc kg mlieka ročne. Investícia na zakúpenie moderného mliečneho automatu talianskej výroby predstavovala takmer 40.000 eur (vyše 1,2 milióna Sk).

“Je to darček pre Bánovčanov, aby dospelí aj ich deti poznali vôňu čerstvo nadojeného kravského mlieka, ktoré obsahuje viac ako 3,6 % tuku a vyše 3,3 % proteínov. Automat má 500-litrovú nádrž, ktorú budú denne dopĺňať čerstvým mliekom. Pochádza zo špičkového šľachtiteľského chovu dojníc, ktorý sa umiestnil na treťom mieste v rámci Slovenska. Mlieko bude schladené na 4 stupne Celzia a obyvatelia si ho budú môcť sami načapovať do vlastných nádob, alebo si pet-fľaše, či sklené obaly zakúpiť priamo v automate. Dôležitá je aj prijateľná cena, ktorú stanovili na 50 centov (15 Sk) za liter mlieka,” dodal Petrík.

Becík si nemyslí, že mliečne automaty majú byť záchranou pre producentov mlieka. Je to skôr krok v ústrety k zdravej výžive občanov. Spotreba mlieka na Slovensku patrí medzi najnižšie v Európe a priemerne na občana je to len 152 kg, kým vo vyspelých európskych krajinách, ako je Francúzsko či Taliansko je to 280 až 300 kg. Odborníkmi odporúčaná spotreba by mala byť okolo 240 kg, uviedol minister. Vyslovil želanie, aby v slovenských mestách bolo takýchto automatov čo najviac.

Po spustení automatu si minister čerstvým mliekom pripil aj s niektorými občanmi mesta, ktorých sa tam zhromaždilo niekoľko stoviek.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments