Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Musíme sa pripraviť na výrobu potravín pre 9 miliárd ľudí

Musíme sa pripraviť na výrobu potravín pre 9 miliárd ľudí
insert_photoGrune Woche

V nemeckom hlavnom meste Berlín sa od piatka (21. 1.) koná najväčšia svetová výstava potravinárstva, poľnohospodárstva a záhradníctva pod názvom Medzinárodný zelený týždeň Berlín (Internationale Grüne Woche Berlin). Napriek súčasnému dioxínovému škandálu, ktorý vzbudzuje pozornosť v Nemecku i za jeho hranicami, akcia je venovaná budúcnosti výživy obyvateľov planéty. O 40 rokov by ich na nej malo žiť vyše 9 miliárd.

Predstavitelia vlád z 50 krajín, ktorí sa zišli cez víkend v Berlíne, vyzvali na boj proti špekuláciám a rastom cien na agrárnych trhoch. V nich vidia ohrozenie zabezpečenia dostatku potravín pre obyvateľov planéty. Predstavitelia vlád sa obrátili s výzvou na členov skupiny G20, aby prijali opatrenia proti manipulácii cien v agrárnom sektore.

Medzitým EÚ oznámila, že urobila opatrenia proti prudkému poklesu cien bravčového mäsa, ktorý vyvolal práve dioxínový škandál v Nemecku.

Koncom týždňa žiadali tisíce ľudí v Berlíne radikálnu zmenu v agrárnej politike. Pod mottom Máme toho dosť! žiadali geneticky nemanipulované potraviny, zdravo a poctivo vyrábané produkty, ekologické poľnohospodárstvo v Európe, celosvetovú agrovýrobu ohľaduplnú k zvieratám a získavanie produktov nepoškodzujúcich klímu planéty.

Šéfka poslancov klubu Zelených v nemeckom parlamente Renate Künastová pred demonštrantami povedala, že treba skončiť s veľkochovmi zvierat.

Podľa oficiálnych odhadov vzrastie v roku 2050 počet obyvateľov na svete zo súčasných 6,9 na 9,1 miliardy. Nemecká ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová varovala pred hladovými vzburami v chudobnejších krajinách.

“Nepokoje v Alžírsku a Tunisku majú svoje príčiny aj v rastúcich cenách potravín,” uviedla. Jej francúzsky kolega Bruno Le Maire v súvislosti s možnosťami skupiny G20 dodal: “Dúfam, že sa do konca tohto roka dopracujeme ku konkrétnym riešeniam.”

Na stretnutí v Berlíne sa zúčastňujú aj predstavitelia takých dôležitých agrárnych krajín ako Rusko, Francúzsko a Španielsko, ale aj z Malawi a Kene. Predstaviteľ Spojených štátov však na stretnutí chýbal. Aignerová uviedla, že ak sa má zabezpečiť dostatok potravín pre pribúdajúce obyvateľstvo, ich produkcia musí vzrásť o 70 %.

Agrárny komisár EÚ Dacian Ciolos predtým oznámil opatrenia Európskej komisie (EK) proti špekuláciám s agrárnymi produktmi.

“Komisia sa domnieva, že musí pokračovať, ako navrhol Michel Barnier pre finančné transakcie.”

Komisár pre vnútorný trh Barnier žiada zdanenie transakcií a tvrdšie tresty za finančné delikty.

Po dioxínovom škandále chce Európska únia (EÚ) znížiť objem bravčového mäsa na trhu, a tak dosiahnuť stabilizáciu jeho ceny. Ciolos dodal:

“Musíme sa pokúsiť zabrániť prepadu cien.” EÚ bude vykupovať od chovateľov bravčového mäso, bude ho skladovať na vlastné náklady až dovtedy, kým sa jeho cena nezvýši.

Výstava v Berlíne potrvá do 30. januára.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Grune Woche

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments