Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerstvo chce podporovať aktívnych hospodárov

Na celoslovenskej konferencii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Agrárnej komory Slovenska zhodnotili dnes v Dunajskej Strede implementáciu Programu rozvoja vidieka v rokoch 2007-2013. Nastolili priority nového programového obdobia do roku 2020. Tentoraz prišlo na konferenciu viac ako 150 farmárov.

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová konštatovala, že celková súčasná sociálno-ekonomická situácia je pre slovenské poľnohospodárstvo a vidiecku verejnosť nepriaznivá. Podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka prenikli na verejnosť informácie, že štát bude nižším percentom podporovať poľnohospodárstvo v rámci Programu rozvoja vidieka, než bolo pôvodne určené.

„Vláda v stredu (13.11.) prijala uznesenie, že Program rozvoja vidieka sa podporí 25 percentami. V skutočnosti to znamená, že dostaneme do systému 114 miliónov eur, ktoré budú vyčlenené pre takzvaný tretí pilier cez vnútroštátnu podporu, ktorá nám pomôže vydotovať hlavne citlivé sektory,“ zdôraznil.

Uistil poľnohospodárov, že 5,35 miliardy eur, ktoré sú plánované do roku 2020, im budú poskytnuté na ich rozvoj. Jahnátek na konferencii zdôraznil, že sa končí éra čiernych pasažierov v poľnohospodárstve.

„Celá filozofia je nastavená tak, že sa nebudú podporovať majitelia pôdy, ale tí, ktorí aktívne na pôde pôsobia. Znižujeme základnú platbu na plochu z pôvodných 203 eur/ha na 130/ha,“ podčiarkol.

Celý rozdiel sa presúva na podporu špeciálnych sektorov, ako je hovädzí dobytok, mlieko, ošípané, ovocie, zelenina, kde je v rámci republiky veľmi nízka sebestačnosť.

Minister hodnotil bohatú diskusiu za veľmi užitočnú. Odzneli otázky k problematike, s ktorými sa poľnohospodári dennodenne stretávajú.

„Veľmi to oceňujem. Boli tu špičkoví odborníci ministerstva pôdohospodárstva, ktorí vedeli vecne reagovať na pripomienky. Vytvoril sa bezprostredný kontakt medzi farmármi a najvyšším vedením ministerstva,“ uzavrel.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jahnatko
Jahnatko
15. november 2013 8:02

Takze platba na plochu nebola 203 eur ani doteraz (podla posledneho vestnika to bolo 188, 54 eur/ha)- minister nevie, co podpisuje ako vzdy. A ani doteraz nedostavali dotacie ti, co podu vlastnia. Dostavali ich aktivni polnohospodari- aj ti, co maju podu len prenajatu. Zas minister chysta nejaku habaduru. Predpokladam, ze… Celý komentár »