Minister: Nájomné je niekoľkonásobne nižšie ako v okolitých štátoch
Tohtoročná žatva sľubuje podstatne lepšie úrody ako minuloročná, ktorá bola ovplyvnená výrazným suchom. Veľmi slušná úroda by mohla znamenať aj mierne zníženie cien potravín na pultoch predajní.
„Ak budú mať obchodné reťazce trošku zdravého rozumu, môže dôjsť k tlaku na mierny pokles cien potravín, čo by nám všetkým pomohlo, aj pokiaľ ide o ďalšie znižovanie inflácie,“ skonštatoval počas dnešného žatevného výjazdu v PD Neverice premiér Robert Fico.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík označil doterajšie výsledky žatvy za dobrý priemer. O definitívnych číslach je však podľa jeho slov zatiaľ predčasné hovoriť, keďže žatva nie je stále ukončená.
Jednou z tém na stretnutí poľnohospodárov zo zlatomoraveckého regiónu bola aj otázka cien za prenájom poľnohospodárskej pôdy. Pozemkový fond zvyšuje ceny z 1,5 na 2,2 percenta, čo predstavuje výslednú cenu za prenájom poľnohospodárskej pôdy v priemere 29 eur za hektár a rok.
„Od roku 2005 neboli ceny za prenájom menené a neuplatňovala sa ani valorizačná zložka, ktorá bola v zmluvách zakotvená. Pozemkový fond má cenu 2,2 percenta, cirkev 6 percent a súkromníci 5 až 6 percent. Maďarsko prenajíma pôdu poľnohospodárom za 90 eur za hektár a rok, Česká republika za 65 eur. Naši poľnohospodári majú cenu prenájmu stále niekoľkonásobne nižšiu ako okolité štáty, takže si nemyslím, že tých 150.000 hektárov, o ktoré ide, je pre slovenské poľnohospodárstvo likvidačných. Je to skôr výmysel opozičného poslanca Zsolta Simona, ktorý s tým prišiel pred médiá,“ skonštatoval minister pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja Ľubomír Jahnátek.
Vážený pán minister, z hľadiska “čo je dobré pre Slovensko” by ste mali zdvoj- alebo strojnásobiť nájomné zahraničným “investorom”, ktorí sem prídu vychcať s daňovým systémom ..