Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Minister: Chaos na trhu spôsobil horúce chvíle

Minister: Chaos na trhu spôsobil horúce chvíle
insert_photopoľnoinfo.sk

Zástupcovia vyše 50 osivárskych a chemických spoločností s 844 založenými pokusmi a 86 vystavovateľov poľnohospodárskej techniky sa prezentuje na 4. ročníku Celoslovenských dní poľa, ktoré sa dnes začali v Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky.

Počas dvoch dní ponúknu vystavovatelia prehliadku poľných pokusov odrôd poľnohospodárskych plodín, ochrany a výživy rastlín i poľnohospodárskej techniky. Súčasťou Celoslovenských dní poľa je expozícia hospodárskych zvierat spojená so súťažou v orbe konským záprahom. Pozemok vyčlenený pre Celoslovenské dni poľa patrí poľnohospodárskemu podniku Združenie Agropodnikateľov Družstvo (ZAD) v Dvoroch nad Žitavou. Hlavný manažér podujatia Dušan Blaho očakáva, že podujatie navštívi zhruba 6000 farmárov z celého Slovenska.

Tento rok mal byť pre slovenských poľnohospodárov výnimočný a veľmi povzbudzujúci, povedal počas otvorenia podujatia minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

„Prvý rok sme začali v plnej miere uplatňovať všetky princípy a nastavené mechanizmy z hľadiska podpory poľnohospodárskej a potravinárskej výroby v rámci nového programového obdobia,“ povedal.

Nový trojpilierový model má zabezpečiť finančnú a produkčnú stabilitu poľnohospodárskych podnikov. Sústrediť by sa mal najmä na podporu živočíšnej výroby a špecializovanej rastlinnej výroby, ovocinárstva či zeleninárstva.

„Bohužiaľ, hneď prvý rok fungovania novej poľnohospodárskej politiky je poznačený ruskou krízou a sankciami. Desať a pol miliardy eur, ktoré Európska únia každoročne predávala v rámci agrokomodít a hotových potravín do Ruska, sa sústredilo na európskom trhu v krajinách členských štátov únie,“ skonštatoval Jahnátek.

Podľa jeho slov nebolo možné v takom krátkom časovom období nájsť nové teritóriá a umiestniť takéto obrovské množstvá potravín na tretích trhoch.

Obrovský tlak dovozových tovarov spôsobil podľa ministra chaos na trhu, prebytky a cenový dopad.

„Vlani sme prežívali horúce chvíle s ovocinármi, koncom roka zasa s chovateľmi ošípaných. Najnovšie začína naberať veľmi nebezpečné kontúry mliečna kríza. Aj keď sme sa usilovali v podporných mechanizmoch, navýšených jednotkových platbách, viac zvýšiť príjmy ako v starom programovom období, je to sčasti negované prebytkom tovarov,“ zhodnotil situáciu na trhu Jahnátek.

Konečnú odpoveď na otázku, ako v tomto roku dopadne slovenský agrosektor, dá podľa slov ministra žatva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
3. jún 2015 11:31

bla bla bla, vsetko same kecy a na PPA chaos, v cenach chaos, ale marketing vlady funguje.

realista
realista
4. jún 2015 8:13

vynikajúca akcia pre „poľnohospodárskych praktikov“….

Ale natíska sa otázka prečo nie je schopné podobné podujatie zorganizovať AGROKOMPLEX š.p. ???

Technik
Technik
4. jún 2015 8:50

zaujímavá je na tom aj podpora našich najvyšších predstaviteľov. Ktorá súkromná firma poriadajuca poľné dni sa môže pochváliť takým záujmom a návštevou našich vládnych predstaviteľov ako Profipress (CZ). Na akcie ktoré organizujú slovenské združenia (Liptovský Ondrej, Očová,..) nepríde ani vrátnik z ministerstva.

dodi
dodi
4. jún 2015 12:18

ty nevieš prečo no lebo Stanko je kamarat
fickovy asi nie, a žiedny profitpress to nezariadil keby niet Stanka našho tak Fico ma v paži príst

jm
jm
5. jún 2015 11:32

Naši štatisti by mali rátať pri priemeroch úrod aj s klimatickými podmienkami.Lebo vlani určenie ceny za plodiny kopírovalo štatistické údaje t.j.očakávané vyššie výnosy .Príklad pšenica nadpriemerná úroda ale ju bolo potrebné dosúšať o kukurici ani nehovorím.Vlhkosť nad 25% nám zobrala celý zisk .Dostali sme sa na nulu. Jednoducho poľnohospodár nemá… Celý komentár »