Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Minister Becík o riešení kritickej situácie v prvovýrobe mlieka

Minister Becík o riešení kritickej situácie v prvovýrobe mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Súbežne so znižovaním spotreby mlieka a mliečnych výrobkov dochádza aj k zníženiu ich exportu z EÚ, pretože sa zrušili vývozné náhrady. Posledné vývozné náhrady boli v objeme 10 miliónov korún 14. júna 2007.

Na Slovensku sa spotreba znížila na 152 kilogramov mlieka a mliečnych výrobkov na osobu za rok, pričom vo vyspelých európskych krajinách konzumujú občania priemerne ročne 300 kg a odporúčanie zdravotníkov je na úrovni 220 kg.

Toto spôsobuje prebytky, ktoré doľahli na farmárov vo forme zníženia cien surového kravského mlieka, ktoré klesli v roku 2008 v porovnaní s rokom 2007 o 14,4 %. V súčasnom období sa pohybujú nákupné ceny na úrovni 0,24 – 0,26€ za liter mlieka (7,23- 7,83 Sk) a tie nepokrývajú náklady poľnohospodárov. Preto minister pôdohospodárstva Stanislav Becík predložil na rokovaní Rady ministrov poľnohospodárstva EÚ (19.1.2009) žiadosť o zvýšenie intervenčného nákupu aj obnovenie vývozných náhrad.

„Našu žiadosť podporilo najprv Francúzsko a Nemecko a pridali sa ostatné krajiny. Napokon sa dohodlo, že do intervenčného nákupu sa stiahne 30 tisíc ton masla a 109 tisíc ton sušeného odstredeného mlieka pre celú EÚ,“ informoval dnes minister Becík.

Intervenčný nákup však podľa ministra Becíka zrejme slovenskí producenti nevyužijú, lebo intervenčná cena za 100 kg masla je 221,70 €, čo je menej ako sú náklady na produkciu (je to 90 % referenčnej ceny). Intervenčná cena za 100 kg sušeného mlieka sa rovná referenčnej cene a je vo výške 169,80 €.

„Ak by však nepostačovalo uvedené množstvo masla a sušeného mlieka na stiahnutie do intervencie, vyhlási sa ďalšia verejná súťaž, ktorá by sa vyhlasovala dvakrát mesačne a tie ceny by sa už pohybovali na úrovni trhových cien,“
vysvetľuje minister Becík a pokračuje: „Do vývozných náhrad sa neráta iba s maslom a sušeným mliekom, ale zahrnuli by sa aj syry a plnotučné sušené mlieko.“

Autor článku: Soňa Ludvighová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments