Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EÚ musí prijať geneticky modifikovanú produkciu

EÚ musí prijať geneticky modifikovanú produkciu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Počas konferencie Federácie amerických farmárov (American Farm Bureau Federation), ktorá sa koná každoročne, Dan Rotenberg, konzultant Európskej komisie pre otázky USA, uviedol, že EÚ musí prijať potravinovú biotechnologickú produkciu a geneticky modifikované krmivá.

Ak tak EÚ neurobí, nebude schopná efektívne zabezpečiť krmivami svoju živočíšnu výrobu a bude nútená importovať mäso zvierat, ktoré aj tak boli kŕmené geneticky modifikovanými krmivami. Tiež povedal, že vzťah EÚ k biotechnológiám je v podstate negatívny.

Atašé pre otázky poľnohospodárstva z Írskeho veľvyslanectva Clare Thorp uviedol, že európski spotrebitelia sú proti tomu, aby sa na trh dostávali potraviny s obsahom pesticídov. To podľa neho bude viesť k čoraz väčšiemu používaniu GM produkcie, výroba ktorej je spojená s menším využívaním pesticídov.

Dan Rotenberg tiež skonštatoval, že európski spotrebitelia odmietajú používať hovädzie mäso z USA, alebo z iných krajín, ktoré obsahuje hormóny. Zároveň prudko vzrástol import hovädzieho mäsa bez obsahu hormónov. .

Spoločná poľnohospodárska politika sa opiera na uplatňovaní „princípu opatrnosti“, podľa ktorého treba byť opatrný na produkciu, o ktorej nemáme vyčerpávajúce dôkazy, že neškodí ľudskému zdraviu.

Od konca 90-tych rokov 20. storočia EÚ neustále zvyšuje export produkcie do USA, pričom import americkej produkcie do EÚ ostáva približne na predchádzajúcom úrovni.

Autor článku: Martin German - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments