Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Minister Becík navrhne otvorenie prístupovej zmluvy do EÚ

Bratislava 18. marca (TASR) – O otvorení prístupovej zmluvy Slovenska do Európskej únie (EÚ) uvažuje minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. Túto možnosť plánuje navrhnúť na stretnutí Rady ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva EÚ na budúci týždeň. Dôvodom je súčasná situácia v slovenskom poľnohospodárstve.

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR by podľa jeho slov malo vyčleniť 23,24 milióna eur (700 miliónov Sk) do rezerv vlády určených na zmiernenie dopadov globálnej hospodárskej krízy.

„Neviem povedať odkiaľ,“ konštatoval dnes po rokovaní vlády SR minister.

Vysvetlil, že v katastrofálnej situácii je lesnícky sektor a tiež trh s mliekom. Vo štvrtok 19. marca by na ministerstve mala zasadať krízová rada.

„Budú vznesené nejaké čísla. Ale ja budem trvať na tom, že rezort sa v tejto situácii nemieni vzdať ani koruny,“ zdôraznil Becík.

Ako ďalej informoval, dnes na rokovaní kabinetu sa spýtal jeho členov, či mala vláda SR v roku 2003 pri vstupe do únie mandát na to, aby diskriminovala rezort pôdohospodárstva tým, že sa dostal do 10-ročného prístupového procesu.

„Dorovnanie má byť až v roku 2013,“ upozornil minister s tým, v súčasnosti sa „štedro dotované produkty z EÚ 15“ dostávajú na slovenský trh.

„Na stretnutí ministrov EÚ budem požadovať, aby sa otvorila prístupová zmluva, a aby sa dorovnali podmienky na úroveň EÚ 15, pretože ak máme byť konkurencieschopní v spoločnom prostredí, musíme mať spoločné podmienky,“ uzavrel šéf rezortu pôdohospodárstva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments