Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Matečná: Matovič si nenaštudoval problematiku

Matečná: Matovič si nenaštudoval problematiku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Líder OĽaNO Igor Matovič si opäť nenaštudoval problematiku. Pred rokovaním vlády to vyhlásila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) v reakcii na Matoviča, ktorý poukázal na ďalšie problematické pozemky v obci Špačince z čias, keď bola Matečná šéfkou Slovenského pozemkového fondu (SPF).

 “Za môjho pôsobenia na SPF, ak sa odpredávali pozemky na ovocné sady a vinohrady, zaviedli sme do zmlúv tzv. predkupné právo fondu, ktoré je nielen časovo ohraničené desiatimi rokmi, ale aj účelom použitia. To znamená, že aj po desiatich rokoch ten, kto pozemok odkúpi, tak musí tam byť sad. Ak to tak nie je, SPF má predkupné právo pozemok odkúpiť za cenu, za akú ho predal,” vysvetlila Matečná.

Matovič uviedol, že ide o takmer 30 hektárov pôdy, ktoré mali pôvodne slúžiť ako ovocné sady. Predseda Obyčajných si myslí, že za pár rokov sa z nich stanú stavebné pozemky. Parcely ešte pred dva a pol rokom patrili štátu a SPF.

“Ide o dve parcely, jedna s rozlohou 13 hektárov a druhá s rozlohou 16,3 hektára,” uviedol Matovič.

Ako doplnil, ide o fiktívnu zmluvu s tým, že ľudia mali na týchto pozemkoch vybudovať sady. Podľa neho tam však v súčasnosti žiadne sady nie sú a rastie tam pšenica. V tomto prípade má byť podľa neho zapletená aj Matečná.

“Za obidvoma pozemkami sa skrývajú Peter Marhula a Dušan Dvorecký. V jednom prípade je pozemok napísaný na Lago Invest s. r. o., a v druhom na Petra Marhulu zo spoločnosti Nownotlater, s. r. o.,” objasnil Matovič.

Ministerka tvrdí, že Marhulu vôbec nepozná. “Štatutár podpisuje tisíce zmlúv, mená si vôbec nepamätám,” uistila s tým, že cena 59 centov za štvorcový meter, za ktoré SPF pozemky predal, je v poriadku. “Je to určite adekvátna cena, lebo každý spis, ktorý príde práve na kúpu ovocných sadov a vinohradov, obsahuje územnoplánovaciu informáciu od obce, a tá hovorila o tom, že to bude pozemok využitý na poľnohospodárske účely,” podčiarkla.

Ministerka však nevie garantovať, že sa z poľnohospodárskych pozemkov po čase nestanú stavebné.

“Ja nerobím územný plán, to je v kompetencii samosprávy. Ak sa rozhodnú, že sa to zmení, čo s tým SPF môže urobiť? Môže pozemky odkúpiť naspäť,” dodala.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
22. apríl 2018 17:49

Polnohospodar si nevie od SPF vysporiadať ani pôdu pod dvorom nie to ešte kúpiť ornú pôdu. Pôdu treba predať poľnohospodárom a nie špekulantom. Predať čím skôr a z výnosu uspokojiť reštituentov.

jm
jm
22. apríl 2018 23:32

Je zaujímavé že nám SPF ponúkol za 10 Eur štvorcový meter priamo v areáli bývalého SŠM .Je tam ruina starého kravína ktorý sme už odkúpili . Dali sme na vlastné náklady vyhotoviť geometrák na časť ktorú by bolo nevyhnutné riešiť aby sme si usporiadali veci pred ďalšou investíciou. V skutku… Celý komentár »

Anonym
Anonym
23. apríl 2018 9:23

Štát by podu ani lesy němal predávať ale riadně a efektívno prenajímať!Veľka držba pody jednotlivcami je v budůcnu problém a hrozba preto je treba vyradiť z pristupu ku něj obmezením na 2OO hektárou napríklad hlavne takých ako je pan Mačaj ako to už urobili mnohé civilizované štáty !!Reštituentou vysporiadať zvýšním… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
23. apríl 2018 12:06

Pán anonym budete sa asi diviť ale štátnej pôdy máme v prenájme iba cca. 40 ha. Ďalších 220 ha platíme nájom za neznámych vlastníkov, čo sme sami fondu nahlásili, keďže nechceme obrábať pôdu bez platenia nájomného. Štát ako všetci už dnes dobre vedia je zlý vlastník. Štát sa tvári že… Celý komentár »

Anonym
Anonym
23. apríl 2018 17:12

Štát je špatný hospodár!!! Veľmi obohraný hit tých čo chců veľmi levno prísť k majetku a to je v tržnom prostredí iba štát! Štát něje nic imaginárneho pán Mačaj:-)Je to vždy iba a len ůradník!A ten je napokon buďto zlý a ůplatný a tam štát a to je zasa len… Celý komentár »

jm
jm
24. apríl 2018 0:01

Určite je na škodu keď v dnešnej dobe sú mnohé bývalé hospodárske dvory zarastené burinou a nikto na nich nehospodári.Keď si porovnám minulosť keď v každom katastri bol minimálne jeden hospodársky dvor z výmerou okolo 1800 ha a dnes keď sú farmy aj cez 5000 ha a nedokážu vyprodukovať dostatok… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
24. apríl 2018 21:24

Ok. Kto je dneška štát. Je to vládnuca koalícia. V duchu hesla vyhraj voľby môžeš všetko. V statnej správe sa nenosí odbornosť, ale poslušnosť. Takto to bolo, je a na nešťastie aj bude. Čo sa týka SPF a reálneho života poľnohospodára, zrejme nie si úplne zorientovaný mili anonym, ale to… Celý komentár »

Pinzgauer
Pinzgauer
25. apríl 2018 23:20

Štát sú občania, a občania volia svojich zástupcov vo volbách. Takže táto háveď ktorá tu teraz vládne, reprezentuje naše rozhodnutie vo voľbách. Smutné, ale je to tak.

Pinzgauer
Pinzgauer
25. apríl 2018 23:29

Pán Mačaj, áno, máte pravdu, tak to dnes na Slovensku je, to s Vami musím žiaľ súhlasiť. Ale čo je, je, a čo bude, bude . . . Ono existuje aspoň teoretická možnosť že by aj Slovensko mohlo vyspieť v civilizovaný, demokratický, právny štát. Tak možno raz, to aj na… Celý komentár »