Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Máme minimálny podiel na agroprodukcii Európskej únie

Máme minimálny podiel na agroprodukcii Európskej únie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na agroprodukcii Európskej únie malo Slovensko v minulom roku 0,7-% podiel. Spomedzi členských štátov dosiahli menší podiel len Estónsko, Slovinsko, Malta, Lotyšsko, Cyprus a Luxembursko.

Ako ďalej informuje správa Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR, najväčšími producentmi v EÚ boli Francúzsko s podielom 18,7 %, Nemecko s 12,8 % a Španielsko s 11,5 %. Poľnohospodárska produkcia členských krajín EÚ–27 dosiahla 355 miliárd eur (10,69 bilióna Sk), z toho krajiny EÚ-15 vyprodukovali 84,2 %.

V roku 2008 hodnota poľnohospodárskej produkcie EÚ vzrástla medziročne o 3,9 %, pod vplyvom rastu tak rastlinnej (2,9 %), ako aj živočíšnej výroby (5,5 %).

„V rastlinnej výrobe bol 6,4-% rast naturálnej hodnoty produkcie v protiváhe s 3,3-% poklesom produkčných cien. Nárast hodnoty živočíšnej výroby o 5,5 % bol výsledkom takmer stabilnej hodnoty naturálnej produkcie a zreteľného, približne 5,5-% nárastu produkčných cien,“ spresnila správa MP.

V prepočte na hektár poľnohospodársky využívanej pôdy najvyššiu produkciu v EÚ dosiahli Malta a Holandsko.

„Slovensko, produkčnou výkonnosťou na jeden hektár poľnohospodársky využívanej pôdy, patrilo medzi posledné štáty EÚ-27. Za ním bolo Estónsko, Litva a Lotyšsko,“ dodala ministerská správa.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments