Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Živočíšna výroba Zo sveta

Maďarský minister: Všade bude pobúrenie, ale mŕtve telá zvierat musia byť niekde umiestnené

Maďarský minister: Všade bude pobúrenie, ale mŕtve telá zvierat musia byť niekde umiestnené
insert_photoTASR/DUNA/MTI/Tamas Vasvari - Na snímke výstražný nápis zakazuje vstup do uzatvorenej farmy dobytka v karanténe v Darnózseli, na severozápade Maďarska 2. apríla 2025. V Maďarsku sa potvrdili ďalšie dve ohniská slintačky a krívačky (SLAK), a to v obciach Dunakiliti a Darnózseli. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD). Farmy majú podľa neho 2500 a 1000 kusov dojníc. Nové ohniská sú podľa neho v rozmedzí medzi prvou a druhou maďarskou farmou výskytu ochorenia.

Na farmách v maďarskom Darnózseli a Dunakiliti v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe testovali veterinári dobytok 11. a 21. marca a výsledky boli negatívne. Prvého apríla sa predsa v oboch chovoch hovädzieho dobytka objavili klasické príznaky slintačky a krívačky. Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) v stredu ráno potvrdil, že laboratórne testy vyšli pozitívne.

Na oboch miestach nariadil hlavný veterinár Szabolcs Pásztor okamžité očkovanie hovädzieho dobytka, to však je iba súčasťou prevencie proti intenzívnemu šíreniu vírusu, než dôjde k utrateniu zvierat. Tisíc kusov hovädzieho dobytka v Darnózseli aj 2500 kusov v Dunakiliti musia zabiť. Pravdepodobne ešte neurčili miesto, kde umiestnia kadávery, minister poľnohospodárstva István Nagy vyzval v tejto súvislosti farmárov, aby boli trpezliví.

Farmári protestujú proti umiesťovaniu kadáverov

István Nagy v regionálnej televízii Mosonmagyaróvár reagoval na protesty proti umiestňovaniu kadáverov zvierat.

„Všade bude pobúrenie, ale mŕtve telá zvierat musia byť niekde umiestnené. Je to obrovský problém. Ale ak nedôjde k rýchlej reakcii hrozí, že v Maďarsku vyhynú všetky hospodárske zvieratá“.

Zdôraznil pritom, že správne miesta je potrebné nájsť na základe vodných podmienok a mnohých ďalších aspektov a vyzval obyvateľstvo na pochopenie a trpezlivosť.

„V súčasnosti skúmajú určené miesta na likvidáciu mŕtvol a Nébih zohľadní všetky informácie, ktoré má k dispozícii, aby sa zvolila vhodné riešenie,“ uviedol.

Opatrenia aj na diaľniciach

Okolo fariem zriadili ochranné zóny a prebieha epidemiologické vyšetrovanie. Odborníci sa zameriavajú na všetky miesta, s ktorými boli farmy v kontakte. István Nagy vo videu na Facebooku uviedol, že sa zavedú dezinfekčné opatrenia na hraniciach aj na diaľničných výjazdoch.

Jediný spôsob, ako prejsť cez ktorýkoľvek prechod na Slovensko alebo zo Slovenska do Maďarska je po dezinfekcii vozidiel. Dezinfekčné miesta s rohožami sa už začali zriaďovať aj na všetkých výjazdoch z diaľnice M1 medzi Hegyeshalomom a Bőnyom. Na pomoc pri vykonávaní opatrení bola povolaná armáda.

Testujú v Maďarsku aj v Rakúsku

V Maďarsku dosial otestovali 448 fariem, pozitívne na výskyt slintačky a krívačky boli štyri. Predtým sa vírus tohto ochorenia vyskytol na farme v Kisbajcsi a v Levéli, pričom Levél sa nenachádzal v ochrannom pásme. Dunakiliti sa nachádza bezprostredne na brehu Dunaja oproti slovenskému Čilistovu – mestskej časti Šamorína. Darnózseli je asi päť kilometrov južne od slovenskej Baky, v ktorej bol zaznamenaný vírus slintačky a krívačky takmer pred dvoma týždňami.

Farmy testujú aj v Rakúsku, kde vymedzili oblasti na pozorovanie v obciach na hranici so Slovenskom a Maďarskom. Do týchto zón patrí prakticky aj celý západný breh Neziderského jazera, no výsledky na 70 testovaných farmách boli negatívne. Platí zákaz dovozu živých zvierat, ale aj mäsa, mlieka a hnoja zo Slovenska aj Maďarska.

Autor článku: Klaudia Lászlóová – poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments