Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Maďarsko plánuje kroky voči Slovensku a Taliansku

Maďarsko plánuje kroky voči Slovensku a Taliansku
insert_photofesztblog.hu

Budapešť 15. augusta (TASR) – Maďarská vláda plánuje uskutočniť kroky voči Slovensku a Taliansku v záujme ochrany tokajskej vinohradníckej oblasti. Vyhlásil to dnes v Budapešti hovorca vlády Dávid Daróczi.

Maďarsku mimoriadne záleží na tom, aby chránenú značku Tokaj využívali iba vysokokvalitné vínne produkty, povedal hovorca v súvislosti so stredajším rozhodnutím vládneho kabinetu vypracovať akčný program ochrany a dodal, že v súčasnosti názov Tokaj používajú aj také vína, ktoré nespĺňajú kvalitatívne očakávania.

V súvislosti so Slovenskom Daróczi konštatoval, že so severným susedom sú nezrovnalosti pre slovenské nároky na rozlohu pestovania, navyše, slovenská strana oznámila, že pripraví samostatne popis výrobku a zriadi aj samostatnú vinársku oblasť.

Maďarsko vyžiada od Európskej komisie (EK) postoj k tomu, či je v súlade s právnymi normami únie existencia dvoch vinárskych oblastí, a či môžu existovať názvy “Tokaji” a “Tokajské”. V zmysle akčného plánu maďarskej vlády bude vláda pokračovať v rokovaniach so slovenskou stranou po tom, čo dostane odpoveď od EK.

Šéfovia agrárnych rezortov SR a Maďarska podpísali v roku 2004 dohodu o vytvorení spoločného vinohradníckeho regiónu, v ktorej sa SR zaviazala presne vymedziť pestovateľské plochy a v záujme ochrany značky a pôvodu zaviesť maďarský systém kontroly, pripomenul podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI hovorca.

Maďarská vláda kritizuje aj skutočnosť, že Taliansko niektoré vína označuje ako “Tocai”, čo protirečí normám európskeho spoločenstva. Síce rozhodnutie o používaní značky Tokaj Európska komisia viackrát potvrdila, Taliani to ani teraz nerešpektujú.

Autor článku: spravodajca TASR Ladislav Vallach
Zdroj obrázku: fesztblog.hu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments