Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Liptáci kritizujú zníženie podpory pre znevýhodnené oblasti

Liptáci kritizujú zníženie podpory pre znevýhodnené oblasti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Liptovská poľnohospodárska a potravinárska komora (LPPK) podrobila prostredníctvom svojho predsedu Miroslava Štefčeka ostrej kritike rapídne zníženie vyrovnávacej finančnej podpory pre poľnohospodársku prvovýrobu v znevýhodnených horských a podhorských oblastiach.

„Zostali sme veľmi nemilo prekvapení a netýka sa to bytostne len nás Liptákov, ale viac ako dvoch tretín Slovenska. Paradoxne, jednotná platba na plochu (SAPS) sa navýšila, no zároveň sa doslova rapídne znížila podpora pre znevýhodnené oblasti (ANC/LFA),“ uviedol Štefček pre TASR.

Pripomenul, že v tejto súvislosti rokovali s vedením rezortného ministerstva.

„Dostali sme prísľub, že sa táto problematika otvorí v Európskej komisii pri prvej príležitosti. Rozdiel medzi tzv. produkčnými a znevýhodnenými oblasťami sa dá vypočítať a všetci musíme hospodáriť na pôde, ktorú máme,“ prízvukoval predseda LPPK.

Nepríjemným faktom podľa neho zostáva, že dotácie už budú žiadať podľa nových smerníc.

„Pevne verím, že sa naplní ústretový prísľub nášho ministra pôdohospodárstva a takto ušetrené peniaze budú v plnej miere použité na podporu znevýhodnených oblastí. Bude to aspoň určitá náplasť,“ konštatoval.

Nielen liptovských roľníkov podľa neho mrzia názory, že sú to ľahko získané peniaze.

„Bohužiaľ, to nie je vôbec pravda, ale absolútna neznalosť daných pomerov. Často dostávame otázku, akým podielom sa tieto platby podieľajú na našich ziskoch? Pravda je taká, že iba pomáhajú znižovať naše straty,“ vysvetlil.

„Iba veľmi málo z nás hospodári so ziskom. Nie je to v neschopnosti manažmentov, ale v zle nastavených podmienkach. Keď sa to bude vyvíjať takýmto smerom, odrazí sa to v krajinotvorbe. Štát musí podporovať zmysluplné projekty. Odmenou bude návratnosť v zamestnanosti, produkcii či daňových odvodoch,“ dodal Štefček.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
11 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stano
Stano
11. marec 2015 22:01

Nedá mi, aby som nereagoval na vyjadrenie M.Štefčeka: “Dostali sme prísľub, že sa táto problematika otvorí v Európskej komisii pri prvej príležitosti”, ktoré je vyjadrením buď z naivity alebo nevedomosti. Na Slovensku sa tomu hovorí – “opitie rožkom”. Do roku 2017 sa totiž v základných rámcoch Spoločnej poľnohospodárskej politiky nezmení… Celý komentár »

Jano
Jano
12. marec 2015 6:35

Presne tak, je to hrôza takto podceniť podhorské oblasti a zvýhodniť juh!!!

Anonym
Anonym
12. marec 2015 7:11

Podla slov ministra na konferenci je cielom EU tieto podpory uplne zrusit. V Rakusku ich uz nemaju.

Miro
Miro
12. marec 2015 7:25

Vševed Stano nech si pozrie vyjadrenia ministra pôdohospodárstva na KID v Dunajskej Strede a ďaľšich stretnutiach, potom zistí že nejde o opitie rožkom a alebo zavádzanie širokej poľnohospodárskej verejnosti ale ide o snahu hľadať riešenie pre všetkých poľnohospodárov ktorí hospodaria na celom území ANC. Toto je spoločné úsilie ministra pôdohospodárstva… Celý komentár »

MIlan
MIlan
12. marec 2015 7:31

Nech skúsi Stano navrhnúť riešenie ktoré bude prijaté a vhodné pre poľnohospodárov,ministerstvo a EK

marek
marek
12. marec 2015 10:14

Ako môže niekto tvrdiť, že sa platba SAPS navýšila, keď jej výška spolu s greeningovou platbou je 200 EUR/ha. Ak si dobre spomínam, tak v roku 2014 bola pltba SAPS na úrovni niekde okolo 205 EUR/ha. Alebo nie? Takže poľnohospodári strácajú už aj na platbach SAPS a nielen na platbách… Celý komentár »

G.S
G.S
12. marec 2015 21:39

nemaj obavy Marek, niekomu sa celkové platby zvýšia a aby to mohlo nastať, tak niekomu sa zas musia znížiť. Napríklad výsledkom zrušenia VDJ na pôdu bude nárast malých žiadateľov na občianske. Pravdepodobne už tento rok budeme sledovať pri krížových kontrolách nárast nezrovnalostí a podvojné deklarácie. Ak chceli pridať “juhu” bolo… Celý komentár »

Alena
Alena
13. marec 2015 6:42

Marek nové programovacie obdobie PRV začalo v roku 2014 prechodným rokom a tam bola platba SAPS navýšená. To sa už zabudlo.A čo cukrová repa?

top farmar
top farmar
13. marec 2015 8:10

Pre rozvoj poľnohospodárskej prvovýroby a finalizácie produktov je veľmi dôležité úplne zrušenie priamych platieb (0,00 Eura/ha)a vznik množstva mikropodnikov, ktoré ako jediné dokazujú, že sú schopné produkovať potraviny a dávať ich na pult spotrebiteľom.

jano
jano
14. marec 2015 9:02

Celé PRV vedie poľnohospodárstvo zdeformovaným smerom .Ťažko je posudzovať kde je veľa alebo málo peňazí. Keď si zoberiete že koľko hektárov a hlavne v horských oblastiach sa len mulčuje a nevytvárajú sa žiadne hodnoty okrem krajinotvorby. Sťažené podmienky sú vyššie ako na juhu. Skúste si lepšie preštudovať schválený PRV. Ale… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
17. marec 2015 11:47

Na ministerstve Ľubomíra Jahnátka zrejme všetko nefunguje tak, ako má. | Štátnu zamestnankyňu Pôdohospodárskej platobnej agentúry spadajúcu pod rezort Ľubomíra Jahnátka Máriu Cigánekovú zadržali policajti za volantom s 2,33 promile alkoholu v krvi. Ak takto cecá celá komjatická klika tak niet sa čomu čudovať je zázrak že ešte na Dobrovičovej… Celý komentár »