Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Legislatíva Z ekonomiky

Legislatíva je na odškodnenie pripravená, prostriedky nie

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 845
UniCredit Bank 2018

Nárok na odškodnenie od štátu by mali mať poľnohospodári, ktorých strata kvôli povodniam presiahla 2000 eur. V prípade lesníkov ich straty musia byť vyššie ako 5000 eur. Na stredajšom rokovaní vlády ministri schválili návrh zákona o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou.

O dotáciu musia poškodení požiadať Pôdohospodársku platobnú agentúru v prípade, že nepriaznivú poveternostnú udalosť môžeme prirovnať k prírodnej katastrofe. To, či ide o prírodnú katastrofu oznámi Ministerstvo životného prostredia na základe návrhu Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Zákon o kompenzácii strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou je podľa ministra pôdohospodárstva SR Vladimíra Chovana komplexný, lebo sa v ňom počíta so všetkými poveternostnými udalosťami.

„Ak ho NR SR schváli, tak sa vytvorí dobrý právny rámec na odškodňovanie poľnohospodárov nielen z pohľadu katastrofických udalostí, ale aj z pohľadu mimoriadnych udalostí tak, ako sú zadefinované v príslušnom európskom nariadení,“ povedal v stredu (9. júna) po rokovaní vlády Chovan.

Uviedol, že druhou vecou bude, „odkiaľ budú peniaze, akým spôsobom sa tento zákon naplní“.

Dotácia sa bude poskytovať na kompenzáciu strát na poľnohospodárskych výrobkov, v lesnom hospodárstve a v chove rýb.

„V zákone sú jasné pravidlá na to, akým spôsobom bude Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vypisovať výzvy na možnosti podávania žiadostí na odškodnenie. Zákon je prvým krokom, ktorý by mohol vyriešiť situáciu v roku 2010. Boli by sme veľmi radi, aby na to nadväzoval aj zákon o fonde na riadenie rizík, s význame výraznejším zapojením poisťovní,“ konštatoval minister.

Materiál rezortu pôdohospodárstva aktuálne neuvádza potrebnú sumu na odškodnenie. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora považuje vládou prijaté legislatívne opatrenia len za prvý krok na ceste k riešeniu škôd, ktoré utrpeli poľnohospodári v dôsledku tohtoročných povodní.

„Očakávali sme, že kabinet vyšle smerom k farmárom jasný signál, kedy a v akom rozsahu môžu reálne počítať zo strany štátu s prísunom prvých prostriedkov mimoriadnej pomoci. Opätovne preto vyzývame exekutívu, aby vyčlenila nevyhnutné finančné zdroje a aspoň najviac postihnutým roľníkom urýchlene poskytla pomoc vo forme záloh na odškodnenie, ktoré sa neskôr definitívne zúčtujú v súlade s platnou legislatívou,“ uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Zákonom by sa mal ešte dnes (štvrtok – 10.5.) zaoberať parlament v skrátenom režime. Ten by mal byť následne po schválení účinný od 15. júna 2010.

Autor článku: zo zdrojov TASR a návrhu zákona pripravilo poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk – I v okrese Topoľčany ešte dnes nájdeme zaliate polia.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1335 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.