Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Kvalita ovčiarskych výrobkov rastie

Kvalita ovčiarskych výrobkov rastie
insert_photoint

Múzeum Liptovskej dediny v Pribiline patrilo v nedeľu tradičnej Ovčiarskej nedeli. Májové podujatie sa konalo už pätnásty raz a stretli sa tu všetci priaznivci našej ľudovej kultúry, do ktorej ovčiarstvo samozrejme patrí.

„Valašský chov oviec priniesol pred stáročiami so sebou do našich končín špecifické prvky, ktoré natrvalo ovplyvnili spôsob života, hospodárenie, odev či stravovanie,“ povedala riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová. Vyzdvihla aj nezmazateľný prínos pastierskej kultúry v ľudovo-umeleckej tvorbe a najmä to, že sa po období výrazného útlmu začínajú objavovať náznaky renesancie ovčiarstva. A to bolo na podujatí nie len vidieť, ale aj cítiť. Ako totiž povedal pre Farmárovu nedeľu Karol Herian, významný odborník v tejto oblasti, kvalita výrobkov je čím ďalej vyššia a to samozrejme na jazyku cítime.

A ktoré výrobky nakoniec porotcom chutili najviac? Hneď dve prvenstvá si odniesla spoločnosť Nika Považská Bystrica a to konkrétne v kategórii Ovčia špecialita a Bryndza. V kategórii Farmárskych syrov zvíťazil Iget Lipany a najlepšej Žinčice sa napijete u samostatne hospodáriacej roľníčky Oľgy Apoleníkovej z Pružiny. Prvenstvo za najlepší Ovčí hrudkový syr putuje do Českej republike.

Tí, ktorí ste sa do Pribiliny nedostali, máte možnosť sa už 14. júna v obci Východná zúčastniť na celoslovenských Ovenáliach spojených s udeľovaním značky kvality najlepším ovčiarskym výrobkom.

Poľnoinfo.sk, či už pomocou nášho redaktora, výberom z agentúr, alebo prostredníctvo Farmárovej nedele, vám z podujatia prinesie informácie.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa a Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Zdroj obrázku: int

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
26. máj 2009 17:12

Tato sprava by snad stala aj za samostatny prispevok v rubrike skusenosti zo zahranicia:
http://www.novinky.cz/koktejl/169395-vetrne-elektrarny-zabijely-kozy-nenechaly-je-vyspat.html
Skutocnost a prax bura „myty a fakty“ investorov VE a im spriaznenych dusi…

Peter
Peter
4. júl 2010 17:21

Zdravim. My na Orave to berieme vazne. Nechapem preco sa o tomto viac nepise. http://www.oravabezvrtul.sk