Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica. Správy o počasí v USA ovplyvňujú cenu

Kukurica. Správy o počasí v USA ovplyvňujú cenu
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice na nami sledovaných burzách stúpala menej agresívne, ako ostatné komodity. Zlom nastal až ku koncu týždňa. Počas 4 dní sa cena kukurice stabilizovala a došlo k jej rastu konkrétne pre burzu CBOT, kedy sa vo štvrtok prestalo obchodovať s termínom dodania júl. Keď neprihliadame na zmenu termínu obchodovania, cena reálne vzrástla o 1,3 percenta.

Kukurica na európskych burzách zhodnotila v Paríži o viac ako 4,2 percenta. Burza v Budapešti hovorí o náraste o 1 percento. Od začiatku mesiaca ceny kukurice v Budapešti vzrástli o viac ako 12 percent.

Cenu ovplyvňuje podobne ako pri ostatných komoditách najmä počasie. Zo začiatku týždňa sa zdalo, že práve suché a teplé počasie kukurici, hlavne v USA ( producent a exportér č.1), praje.

Podľa USDA bolo k 11. júlu vo výbornom stave až 73 percent tejto plodiny, kým v roku 2009 to bolo 71 percent. Situácia sa náhle zmenila novou predpoveďou počasia pre USA. Podľa nej by sa malo prehnať hlavnou oblasťou pestovania kukurice tzv. Corn Belt extrémne sucho. Straty podľa odborníkov môžu byť až 20 percent. Vývoj ceny bude teda v najbližšom období úzko spätý s počasím.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments