Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Kolektivizácia na doskách trnavského divadla

Kolektivizácia na doskách trnavského divadla
insert_photoDivadlo Jána Palárika

Herci Divadla Jána Palaríka v Trnave sa nezľakli ťažkej témy kolektivizácie slovenského poľnohospodárstva a v posledný februárový deň uviedli premiéru divadelnej hry Boží vták. Autorom dramatického exkurzu do päťdesiatych rokov na našej dedine je scenárista Peter Kováčik, ktorý sa podpísal aj pod trilógiu Nevera po Slovensky.

Objednávka divadelnej hry, ktorá by reflektovala na kolektivizáciu vzišla v závere sedemdesiatych rokov z prostredia Slovenského národného divadla. Pôvodnú hru Nížinný kraj však schvaľovacia komisia označila za protisocialistickú a preto ju Peter Kováčik prepracoval a nazval Ctiť svoju zem. Ani tejto úprave sa nedočkalo uvedenia na divadelných doskách. V mantineloch vtedajšej propagandy neuspel ani nový pokus s názvom Soľ zeme. Aby sa premiéra objednanej hry uskutočnila v plánovanom termíne, došlo k jej urýchleným úpravám. Výsledkom bola vykastrovaná hra, ktorá zaznamenala len niekoľko repríz. Kovačik sa dočkal autorskej satisfakcie až na začiatku deväťdesiatych rokov, keď vznikla verzia pre prešovské divadlo s názvom Boží vták.

Dnešná – trnavská adaptácia hry vracia diváka do obdobia, keď neprehľadná povojnová situácia dokázala rozorať medziľudské vzťahy na vidieku. Výsledkom bolo násilné pretrhnutie pupočníkovej šnúry medzi roľníkom a pôdou. Zrieknutie sa toho, čo im je najdrahšie, spôsobilo tragédiu nejednej rodiny.

Aj menej pozorný divák však zachytí, že otázka združstevňovania je akoby na pozadí klasických medziľudských vzťahov. A tie sa za desaťročia menia len pramálo. Prototypom schopnosti určitej skupiny ľudí parazitovať na spoločnosti za každého spoločenského systému je postava fľaškára, ktorý sa vie v priebehu jednej vety stať z vášnivého propagátora družstevnej myšlienky zarytým antikomunistom.

Hra pôsobí v závere veľmi skľučujúco a tvrdo. Napriek tomu nie je dôvod autorskému vkladu nedôverovať. Slová Petra Kováčika po premiére boli viac ako skromné „nie som hrdinom ex post, ktorý by ma záujem kritizovaťz pohľadu dnešnej doby, veď hra vznikla pred viac ako tridsiatimi rokmi.“

V mesiaci marec divadelné predstavenie Boží vták uvedú na javisku trnavského divadla ešte v stredu 18. marca a v utorok 24. marca.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Divadlo Jána Palárika

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnk zHN
agrarnk zHN
23. marec 2015 6:42

Toto mali vidieť ideologický radcovia z Dobrovičovej, ktorí sa usilujú rozbiť poľnohospodársku veľkovýrobu