Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Kapacita skladov v SR predstavuje 5,7 milióna ton obilnín

Kapacita skladov v SR predstavuje 5,7 milióna ton obilnín
insert_photoPoľnoslužby Bebrava

Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) SR podľa slov jeho predsedu Mariana Uhríka nevidí z pohľadu skladovacích kapacít a flexibility obchodných spoločností žiadne veľké problémy s uskladnením, respektíve preskladnením poľnohospodárskych komodít.

„Za posledné roky sa na Slovensku vybudovalo množstvo skladov, jednak skladov veľkých obchodných organizácií, ale aj skladov priamo u poľnohospodárov s veľkosťou 10.000 až 15.000 ton. Máme kapacitu skladov na úrovni 5,7 milióna ton, čo ďaleko prevyšuje absolútne množstvo obilnín, kukurice a olejnín, nehovoriac o tom, že je tu čím ďalej tým väčšia flexibilita vývozov. Máme naozaj zdatné obchodné spoločnosti, ktoré dokážu v reálnom čase mesačne zmanipulovať zhruba 150.000 ton poľnohospodárskych komodít, čo je veľmi dobré jednak z hľadiska optimalizácie, aj cash-flow, aj dobrého uskladnenia v našich skladoch, uviedol Marian Uhrík.

Ako ďalej uviedol, skladové kapacity máme využité niekde v rozpätí 40 až 70 % podľa jednotlivých lokalít.

„V obilninách sme prebytkoví – prognózujeme zhruba 730.000 ton, oproti 220.000 ton v minulom roku, takže tam je nárast približne o 566.000 ton. Prognózujeme zároveň prebytok kukurice, približne na úrovni 400.000 ton oproti 41.000 tonám, ktoré sme zaznamenali vlani,“ spresnil predseda ZVKSaOS SR.

Predpokladaná produkcia hustosiatych obilnín v SR by mala v tomto roku dosiahnuť úroveň 2,224 milióna ton, čo je o 566.500 ton viac ako v roku 2010 a prakticky totožná s rokom 2009. Celkový nárast produkcie týchto plodín predstavuje medziročne 34,2 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Poľnoslužby Bebrava

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments