Jeseň prebehla na poliach hladko, priniesla však sklamania
Jesenné práce vo väčšine regiónov prebehli pomerne hladko. Takmer na celom Slovensku poľnohospodári hlásili ich ukončenie do prvej polovice decembra. Pestovateľov negatívne zaskočili najmä výsledky cukrovej repy.
„K 6. decembru bol zber kukurice na zrno i na siláž, slnečnice, sóje aj zemiakov ukončený. Zber cukrovej repy pokračuje podľa dohodnutého harmonogramu. Príprava pôdy, výsev plodín jesenného výsevu a zapracovávanie organických hnojív je ukončené vzhľadom na agrotechnické termíny, možnosť vstúpiť na pôdu mechanizáciou a vzhľadom na legislatívne limity,“ skonštatovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Napriek bezproblémovému priebehu však väčšina agropodnikov o spokojnosti hovoriť nemôže. Tohtoročná úroda priniesla vo viacerých prípadoch sklamania.
Priemerná úroda kukurice na zrno dosiahla podľa agrokomory 7,55 tony z hektára, čo je síce o takmer tonu viac, ako vo svojom treťom odhade úrody predpokladal Štatistický úrad SR, je to však o pol tony menej, ako vlani. V prípade kukurice na siláž možno tento rok hovoriť o priemere 29,01 tony z hektára, čo je necelú tonu nad päťročným priemer.
Slnečnica tento rok priniesla podľa informácií SPPK výnos 2,73 a sója 2,11 tony z hektára.
Značné sklamanie pretrváva u pestovateľov cukrovej repy, ktorá dosiahla úrodu na úrovni 54,75 tony z hektára – čo je v porovnaní s vlaňajškom o 9 ton na hektár menej.
Spokojnejší zrejme môžu byť pestovatelia zemiakov. Tie dosiahli priemer 27,56 tony z hektára, čím preskočili päťročný priemer na úrovni 23,3 t/ha.
Sklamanie aj v okolí Levíc
V levickom okrese ukončili jesenné práce tiež v prvej decembrovej dekáde, okrem zúčtovania úrody cukrovej repy, ktoré ešte bude pokračovať.
„S úrodami jesenných plodín nie sme až tak spokojní, pretože žiadna plodina nedosiahla výnosnosť minulého roka, čo nás neteší. Menej je to od 11 percent u slnečnici, asi 15 percent pri kukurici až po 35 percent pri sóji. Jedným z dôvodov týchto úrod je okrem pravidelných škôd lesnou zverou aj to, že sa v tomto roku u nás pridružili hraboše, ktoré ukrojili z výnos na najúrodnejších poliach v našom okrese,“ uviedol Milan Halmeš, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Levice a predseda Poľnohospodárskeho družstva Žemberovce.
Stav zasiatych ozimných plodín nateraz hodnotí ako štandardný.
„Jesenné prírodné podmienky dovolili niektorým pestovateľom zasiať aj jarný jačmeň na výmere skoro 1 400 hektárov. Chotár sme zamkli orbou, ktorá sa oproti minulým rokom skončila skôr, a to už na prelome novembra a decembra,“ hovorí Milan Halmeš.
Situáciu na poliach považuje za uspokojivú, až na zvýšené náklady na chemickú ochranu – najmä proti škodcom.
„Sme v očakávaní, aká bude zimná vlaha a v akej podobe. Či v snehovej prikrývke alebo v podobe dažďov a najmä, koľko z nej sa dostane k oziminám. Podobne sme v očakávaní ako zimné obdobie zvládnu naše zvieratá a kedy sa vrtochy zimy prejavia. Cítime, že Vianoce budú na blate a zimné mrazy prídu po sviatkoch. Chovatelia sú už zodpovedne pripravení, aby bolo o zvieratá dobre postarané,“ dodal predseda levických poľnohospodárov M. Halmeš.
Ďalšie regióny
V bratislavskom okrese dosiahla kukurica na zrno výnosy na úrovni 4,45 ton z hektára a slnečnica 2,12 tony z hektára.
„Zber poľnohospodári ukončili na úrovni 98 percent. Zvyšné hektáre nebudú zberané pre zamokrenie a zničenie porastov zverou. Ukončený je zber cukrovej repy s výnosom 50,3 tony z hektára,“ vysvetlila Jana Holéciová.
V oblasti Trenčína poznačili cukrovú repu hubové choroby. Jesenné vyorávanie prebiehalo oproti iným rokom zložitejšie.
„Všetky jesenné zberové práce sú v regióne ukončené okrem vyorania cukrovej repy. Členovia RPPK Trenčín hlásia problém s tým, že dlho čakajú na odvoz zo skládok a tak majú obavy z možného poškodenia v podobe hnilobných procesov,“ dodala Holéciová.
Vo väčšine regiónov jesenné práce nekomplikovali nadmerné zrážky tak, ako si to poľnohospodári pamätajú z minulého roka. Viacerí sa však zhodujú v tom, že jeseň priniesla vyčíňanie hrabošov.
„Aj u nás je hrabošov veľa. Nakoľko výmera parciel nie je v našich regiónoch až taká veľká, nemáme veľa biopásov, kde je tento problém najmarkantnejší. Pritom na väčšine ornej pôdy sa nepestujú monokultúry – aj vzhľadom na hornaté oblasti a veľkú svahovitosť, ale prevládajú viacročné krmoviny,“ skonštatoval Milan Emmel, predseda RPPK Humenné a konateľ AGROEM Rokytov spol. s r. o.
V humenskom regióne dosiahla úroda slnečnice v tejto sezóne 1,4 tony z hektára, sója 1,2 tony z hektára a zemiaky 23 ton z hektára.
„Úroda kukurice na zrno bola na úrovni 7,8 tony z hektára a pri kukurici na siláž môžeme v našom regióne hovoriť o dobrej úrode s výnosom 25 ton z hektára,“ dodal M. Emmel.