Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Je produkčný juh konkurencieschopný? Pýtala sa AKS

Je produkčný juh konkurencieschopný? Pýtala sa AKS
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Helena Patasiová, predsedníčka AKS

Na medzinárodnom diskusnom fóre s názvom „Je produkčný juh konkurencieschopný“, hľadali odpoveď predstavitelia organizácie, ktorá sa aspoň svojim názvom prezentuje ako celoslovenská. Odborníci pozvaní Agrárnou komorou Slovenska so sídlom v Dunajskej Strede hovorili o návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie na roky 2014 – 2020, o možnostiach podnikateľských subjektov na udržanie svojich pozícií v konkurenčnom boji so staršími členskými štátmi EÚ.

“Postoj AKS k aktuálnym otázkam sme zhrnuli do niekoľkých bodov. Odmietame aplikovať historický princíp v priamych platbách. Považujeme to za diskrimináciu nových členských štátov,” uviedla Patasiová.

Dodala, že na priame platby bude mať nárok aktívny farmár, ktorého príjmy z poľnohospodárskej činnosti dosahujú viac ako 50 % z celkových príjmov. Podľa predsedníčky EÚ navrhuje 5 %. “Je to absurdné,” konštatovala a zdôraznila, že poľnohospodári potrebujú presne zadefinovať, čo sa rozumie pod pojmom “poľnohospodárska činnosť”, či je to produkcia, pestovanie, chov alebo šľachtenie zvierat a podobne.

Akékoľvek zastropovanie v priamych platbách vnímajú členovia AKS ako diskrimináciu.

“Akoby sme takto chceli trestať veľké a úspešné podniky,” konštatovala a zdôraznila, že odmietajú zaviesť povinné úhorovanie pôdy tzv. set saide, keď je vo svete nedostatok základných surovín na výrobu potravín.

“Súhlasíme s povinnými platbami členských štátov pre mladých farmárov, s presnými pravidlami, ktoré ich budú viac priťahovať, a tak budú mať mladí poľnohospodári šancu žiť na lepšej úrovni,” ozrejmila Patasiová s tým, že k návrhu reformy v oblasti Programu rozvoja vidieka odmietajú vyradenie veľkých podnikov z akýchkoľvek podpôr.

V rámci sprievodnej akcie na dnešnom stretnutí členovia AKS predávali svoju vlastnú produkciu, mlieko, ovocie, mäsové, pekárenské a včelie výrobky.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Helena Patasiová, predsedníčka AKS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments