Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Ivan Holko o drahých potravinách, ktoré sú výsledkom spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ

Ivan Holko o drahých potravinách, ktoré sú výsledkom spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ
insert_photoarchív autor

Stále častejšie sa stretávame, a bohužiaľ budeme stretávať, s výrazným rastom cien základných druhov potravín. Klasický mechanizmus trhu – ponuka je nižšia ako dopyt, má v tomto prípade absolútne netrhovú príčinu – zdeformované podmienky v poľnohospodárstve EÚ s fatálnym dopadom pre Slovensko.

Potravinová bezpečnosť resp. sebestačnosť v produkcii potravín sa stala v poslednom desaťročí akýmsi archaickým pojmom, a to najmä v kontexte trendu globalizácie. Ešte mám v živej pamäti niekdajšie slová jedného z terajších ministrov „načo máme dotovať našich poľnohospodárov, keď si môžme všetky potraviny lacnejšie doviesť“ Bývavalo…

Situácia dnes ukazuje v plnej nahote nezmyselnosť systému takzvanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorá je zaostalá a hlavne nekonkurencieschopná voči tretím krajinám. Politika plná obmedzení, zákazov a nariadení sa premietla do horibilného predražovania produkcie potravín, čo má logický dôsledok – aby sa zamedzilo zdražovaniu, musia sa neustále zvyšovať dotácie. Okrem európskych platieb na hektár hlavne tie národné zamerané na dôležitú živočíšnu výrobu, kde napríklad Poliak má odpustené odvody, Nemec dostane na každý hektár plus 500 eur atď.

Každá krajina si chráni svoju potravinovú základňu. Každá, okrem nás…

Strata vzťahu k pôde ako k „fundusu“, ktorý nás uživí keď bude najhoršie, je osobitnou kapitolou našej histórie, o ktorej dnes nebudem písať.

Výsledok je jasný. Od nášho vstupu do EÚ sa znížili stavy hydiny o 29%, pričom v EÚ je medziročný nárast produkcie o 4,16%. V Poľsku dokonca nárast o 6%. Ešte väčšiu recesiu zažili chovy ošípaných, kde sa počty chovaných zvierat znížili o 900 tisíc kusov a naša produkcia pokrýva ledva 35% spotreby. Dôvodom tohto stavu sú jednoznačné výhody zahraničných chovateľov oproti našim výrobcom pričom všetci pôsobia na jednom spoločnom trhu.

Je to normálne?

V každej inej oblasti ekonomiky by takéto „nepomery“ končili minimálne na súdoch a WTO, ale v poľnohospodárstve sa to akosi prehliada (resp. poslušne po európsky súhlasí). Je zaujímavé, že aj naši slovenskí reformní a technokratickí politici s chladnokrvným postojom odmietajú akúkoľvek podporu farmárov s výhradou voči neudržateľnosti, pričom tradične a veľkoryso poskytujú stimuly investorom v oblasti priemyslu, alebo (najnovšie) prihadzujú od buka do buka sestričkám, lekárom atď. Sú dôležitejší? Zdanlivo, ale potom sa nedivme zdraženiu bravčového mäsa za rok o 20 – 40%. ktorého sme práve svedkami a to je iba začiatok. Nedostatok suroviny hlásia mliekari aj ďalší.

Farmári sa bez pomoci (ochrany) za týchto nespravodlivých podmienok na spoločnom trhu nezaobídu. To je holý a logický fakt, či sa to niekomu hodí alebo nie. V kríze sme zlikvidovali svoje chovy a tak uvoľnili priestor západným kolegom, ktorých národné dotácie udržali nad vodou. Dnes pri rastúcich cenách potravín, by boli naši farmári opäť v pluse, avšak obnoviť chov sa nedá zo dňa na deň. Na to ale treba pamätať, tak ako v Poľsku, Česku, nehovoriac o západnej Európe. Potom by nenasledoval taký nedostatok potravinárskych surovín ako je dnes. Doviesť ich, pri rastúcich cenách ropy, neznamená žiadne riešenie.

A tak väčšinou budeme potraviny nakupovať v Poľsku a dáme zarobiť im, naše spustnuté farmy nezamestnajú ani nohu a bežný človek (ktorý nemá na cestu do Poľska) bude živoriť.

Ak nedokážeme (nechceme) nájsť prostriedky na podporu farmárov z národných peňazí, musíme sa vymaniť zo systému neférových podmienok na spoločnom trhu. Inak zbohom naše poľnohospodárstvo. Cesta je jedine v odmietnutí spoločnej poľnohospodárskej politiky v jej súčasnej a navrhovanej budúcej podobe a v odmietnutí skrytých národných dotácií v ostatných štátoch EÚ napríklad aj za cenu (ťažko prestaviteľných) obchodných obmedzení.

Najnovší návrh EÚ na zníženie národných doplatkov o 14% je iba ďalším nesystémovým krokom, no rozhodne systematickým klincovaním rakvy našich farmárov.

Autor článku: Ivan Holko (SAS) pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
16 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
28. február 2012 10:18

S pánom Holkom je možné v mnohom súhlasiť. Akurát nie s tvrdením, že nám „zlý Brusel“ znížil národné doplatky. Áno, snažil sa nám ich korigovať na úroveň 500 Eur, ale nakoniec sa tak nestalo. Korekcie budú podstatne nižšie. Bohužiaľ nám národné doplatky znížila národná vláda, ktorej súčasťou je aj SAS.… Celý komentár »

Ivan Holko
Ivan Holko
28. február 2012 13:01

ďakujem za reakciu. Je pravda, že v národných doplatkoch patríme k najhorším v rámci EÚ a je to z dôvodu neschopnosti nájsť konsenzus na vládnej – koaličnej úrovni, aby sa pomohlo agrosektoru. Na druhej strane treba vidieť aj možnosti slovenského rozpočtu. Avšak prvotnou príčinou problémov je fakt, že v EÚ… Celý komentár »

MD
MD
28. február 2012 16:58

„Preto SaS primárne bude usilovať o zrušenie dotácií v celej EÚ a zákaz rôznych národných podpôr.“ Arabske prislovie hovori: Ak chce Allah potrestat pravoverneho, splni mu vsetky jeho priania. Ak by boli snazenia SaS splnene, dotacie a narodne podpory zrusene, polnohospodarstvo v EU by skolabovalo. Nasledky tohoto stavu v praxi… Celý komentár »

Ivan Holko
Ivan Holko
28. február 2012 20:09

Neskolabovalo by, to sú katastrofické scenáre. Išlo by len o to, aby sa zbytočnými ekologickými a sociálnymi obmedzeniami a byrokraciou nepredražovala výroba. Ja poznám poľnohospodárov, ktorí fungujú bez dotácií. Prečo by to nemohlo fungovať v celej EÚ?

Anonym
Anonym
28. február 2012 23:57

Pán Holko, naozaj Vás nechcem uraziť, ale čím viac sa vyjadrujete k Spoločnej poľnohospodárskej politike, tým viac je zrejmé, že v niektorých oblastiach sa neorientujete celkom správne. Vyslovene tápate. V národných doplatkoch nie sme najhorší v rámci EÚ, nakoľko sa tieto vyplácajú iba v tzv. nových členských štátoch, aj to… Celý komentár »

ja
ja
29. február 2012 0:07

dotácie by trebalo zrušiť na celom svete lebo deformujú ekonomiku aj spoločnosť, lebo mnoho rekreačnych farmárov neprodukuje len poberá dotácie a tym aj predražuje potraviny lebo ich plochy nie su obsiaté .Táto téma je velmi obšírna podla mna je celý systém zle nastavený a hlavne ked ministri majú právo zasahovat… Celý komentár »

Jaroslav60
Jaroslav60
29. február 2012 0:22

Ak Slovenskí prvovýrobcovia dostanú tie isté dotácie ako farmáriv Nemecku ,alebo vo Francúzsku, tak budeme sa môcť rovnáť západu.

MD
MD
29. február 2012 9:35

V celej EU by to nemohlo fungovat, pretoze EU je sucastou globalnej ekonomiky. EU svoju CAP zalozenu na dotaciach systematicky formuje uz viac ako 50 rokov. Ak by sa teoreticky dotacie zrusili celosvetovo, tak svoju CAP moze postupne zacat prehodnocovat aj EU v kontexte Vasich nazorov. Kedze vsak poddiel slovenskej… Celý komentár »

YX
YX
29. február 2012 10:44

Ak budeme ešte aj v rámci štátnej pomoci sociálne odkázaným dávať prácu zahraničným potravinárskym firmám – cestoviny – nielen poľnohospodári, ale aj potravinári Slovenska rozšíria aj tak široké rady nezamestnaných.

ja
ja
29. február 2012 11:53

dnešnych rolnickych novinách filozofuju majstri sveta ako co treba robit pre farmarov ake su negativne cisla ale ved na to su v politike aby s tym nieco urobili nielen rozpravali ze chudobnie vidiek vsak oni tomu prispeli ze vsetko maju velke podniky a vsetko orientuju na centralizaciu tak zamestnanost na… Celý komentár »

Ivan Holko
Ivan Holko
1. marec 2012 10:54

Nie som pri koryte, pracujem v ČR ako odborný poradca a vysokoškolský asistent. Inak k Vašej kritike len toľko, že treba pozorne čítať čo, ale aj kto to hovorí. Bývalí ministri naozaj vyznievajú minimálne paradoxne. Program SaS je pre poľnohospodárstvo určite prospešný a hlavne nikto z nás nechce žiadne fondy.… Celý komentár »

pilus v cestovinách
pilus v cestovinách
1. marec 2012 10:58

Je pravda, že poľnohospodárstvo je v kolapse a tým aj naša potravinová bezpečnosť. Naše ministerstvo vypísalo súťaž o dodávku múky a cestovín pre sociálne slabších tak, že ju vyhral zahraničný dodávateľ. S potravinovou pomocu sa šafári. Je potrebné porozmýšľať, za akú dobu je schopný človek skonzumovať 20 kg cestovín a… Celý komentár »

IVM
IVM
3. marec 2012 10:15

Článok p. Holka je nesúrodá zmes racionálneho liberálneho postoja – zrušenie dotácií- a ľavicovo poulistických názorov – „rozbitá živočíšna výroba“ atd. Nadbiehaním ľavicovým názorom ľavicového voliča SaS nezíska. V demagógii je Smer proste neprekonateľný. Že článok je súčasťou predvolebnej atmosféry je zrejmé. Držte sa požiadavky zrušenia dotácií, už len preto,… Celý komentár »

Ivan Holko
Ivan Holko
4. marec 2012 15:24

Vďaka za reakciu. Môj názor vychádza z reality. Na jednej strane považujem zrušenie dotácií v celej EÚ za najlepšie riešenie, avšak nestane sa tak zo dňa na deň a preto do tej doby musíme urobiť maximum pre to, aby sme neboli v dotáciách diskriminovaní. Ak by sme to ignorovali, tak… Celý komentár »

Hľadajúci
Hľadajúci
4. marec 2012 20:57

„Slovenskí“ politici za uplynulých vyše 20 rokov zapredali Slovensko zahraničnému kapitálu a za judášsky groš ho nechali kolonizovať – Slovensko sa zmenilo na odbytište menej kvalitných – dotovaných poľnohospodárskych prebytkov EÚ a väčšina občanov Slovenska sa stala nevoľníkmi vo vlastnej krajine…pri vstupe do EÚ podpísala tzv. „slovenská“ (Dzurindova) vláda diskriminačné… Celý komentár »