Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Hnoja bavlnou zmiešanou s krvou

Hnoja bavlnou zmiešanou s krvou
insert_photopoľnoinfo.sk - zariadenie na drvenie a miešanie zvyškov bavlníkových rastlín.

Takmer osemdesiat míľ južne od Dallasu sme sa zastavili v spracovateľskej prevádzke bavlny. Tú vykupujú od približne 15 až 20 miestnych farmárov. Výsledným produktom sú približne 250 kilogramové balíky bavlny, ktoré putujú na ďalšie spracovanie. Ročne ich na farme Birome Gin Company vyrobia približne 13 800.

Pre lepšiu predstavivosť uvádzame, že jeden balík postačuje na výrobu asi 3400 párov ponožiek, viac ako 1200 tričiek, alebo takmer 800 osušiek. Vďaka priaznivému podnebiu je Texas najväčším pestovateľom bavlny zo štátov USA. Práve počasie je totiž pri produkcii tejto komodity podstatné. Počas obdobia od konca augusta, do polovice septembra, keď prebieha zber v tejto oblasti, je veľmi podstatné, aby nepadli žiadne zrážky. Dážď totiž výrazne znižuje kvalitu produkcie.

A práve dážď, nie počas zberu, ale počas celého roka, v tejto oblasti už dva roky chýba. Zrážky sú na tretinovej úrovni oproti dlhodobému priemeru. Toto sa značne odráža na produkcii kukurice, ktorá je pestovaná na kvalitných pôdach v južnej oblasti od Dallasu. Úrodnosť pôd v texaských záhradách a črepníkoch vo výraznej miere, ale zabezpečuje práve spoločnosť na spracovanie bavlny. Má totiž technologický postup, vďaka ktorému dokáže zužitkovať celú rastlinu.

„Pri pestovaní bavlny vzniká množstvo nepoužiteľnej rastlinnej biomasy. Túto drvíme a premiešavame s morčacou krvou,“ hovorí Gerry Kasberg, majiteľ spoločnosti.

Tú dovážajú z neďalekej spracovateľskej prevádzky. Takto pripravená masa sa potom tri dni mieša a ešte niekoľko mesiacov čaká na svoju expedíciu do záhradníctiev. Tam sa predáva v praktických spotrebiteľských baleniach.

Autor článku: Juraj Huba - vyslaný redaktor poľnoinfo.sk v Texase
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - zariadenie na drvenie a miešanie zvyškov bavlníkových rastlín.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments