Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Lesníctvo Z domova

Hlina: Takáč má vysvetliť pochybnosti okolo ťažby dreva na Horehroní

Hlina: Takáč má vysvetliť pochybnosti okolo ťažby dreva na Horehroní
insert_photoTASR/Ján Krošlák - V obci Čierny Balog prebieha masívna ťažba v lokalitách zasiahnutých podkôrnikovou kalamitou. Pre jej likvidáciu v okolitých lesoch už Lesy SR ohlásili uzatvorenie väčšiny atrakcií Lesníckeho skanzenu až do apríla 2025. Územie s rozlohou približne 15.000 hektárov čelí podkôrnikovej kalamite. Po sanácii územia reálne zostane asi tisíc hektárov súvislých holín. Na snímke vyťažené drevo na píle v Čiernom Balogu v okrese Brezno 18. apríla 2024.

Okolo obstarávania ťažby kalamitného dreva na Horehroní sú viaceré pochybnosti. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) by ich mal prísť vysvetliť na parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR poslanec opozičnej SaS Alojz Hlina.

Štátne Lesy SR podľa neho zadali ťažbu kalamitného dreva v tejto oblasti priamym rokovaním trom firmám, a to za relatívne vysokú sumu okolo 11,5 milióna eur.

“Celé to zadanie prebiehalo takým spôsobom, že boli určené tri celky a v tých troch celkoch medzi sebou dávali ponuku tie isté firmy. Je zrejmé, že sa podelili, lebo každá jedna z tých troch firiem vyhrala jeden celok,” priblížil Hlina.

Má preto podozrenie z ich možného kartelu alebo tichej dohody.

Druhá pochybnosť podľa opozičného poslanca vzniká ohľadom ceny, ktorá je na slovenské pomery vysoká a nespravodlivá. Kým za bežných okolností ten, kto ťaží drevo pomocou koní, dostane za kubík 15 až 17 eur, pri kritizovanom priamom zadaní vychádza cena na viac ako 30 eur, vyčíslil Hlina. Ide pritom podľa neho o jednoduchšiu, mechanizovanú ťažbu, na čom by sa malo naopak ušetriť.

“Na návrh opozície výbor schválil, že bude predvolaný minister pôdohospodárstva, aby vysvetlil, ako prebiehalo zadávanie týchto ťažobných zákazok v štátnych lesoch. Je o čom rozprávať a je čo vysvetľovať, ak chceme byť féroví voči tým ľuďom, ktorí naozaj ťažko robia,” dodal opozičný poslanec s tým, že ak sa preukážu pochybenia, mali by byť z toho vyvodené aj dôsledky.

Aktualizované (14. jún, 14:30) – Reakcia MPRV SR

Výroky opozičného poslanca Alojza Hlinu (SaS) o údajných pochybnostiach týkajúcich sa obstarávania ťažby kalamitného dreva na Horehroní sú nepravdivé a zavádzajúce. V reakcii na jeho stredajšie (12.6.) vyjadrenia to v piatok uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

“Minister (Richard Takáč) poskytne všetky podrobné informácie Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie,” avizoval v reakcii riaditeľ odboru komunikácie agrorezortu Pavel Machava.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Ján Krošlák - V obci Čierny Balog prebieha masívna ťažba v lokalitách zasiahnutých podkôrnikovou kalamitou. Pre jej likvidáciu v okolitých lesoch už Lesy SR ohlásili uzatvorenie väčšiny atrakcií Lesníckeho skanzenu až do apríla 2025. Územie s rozlohou približne 15.000 hektárov čelí podkôrnikovej kalamite. Po sanácii územia reálne zostane asi tisíc hektárov súvislých holín. Na snímke vyťažené drevo na píle v Čiernom Balogu v okrese Brezno 18. apríla 2024.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments