Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Globálna recesia likviduje kľúčové odvetvie kenskej ekonomiky

Pestovatelia kvetov v Keni sa zaradili do dlhého radu obetí hospodárskej krízy. Dopyt po ich produktoch, ktoré patria ku kľúčovým artiklom kenského exportu, totiž v dôsledku globálnej recesie strmo klesol.

Príjmy kenských pestovateľov kvetov sa v 1. štvrťroku 2009 prepadli medziročne o 35 %. Keňa vyváža viac ako 80 % kvetov do krajín Európskej únie. Polovica z tohto exportu smeruje do Británie.

“Zaznamenali sme vážnu stratu,” skonštatoval riaditeľ asociácie kenských exportérov čerstvých produktov Stephen Mbithi, ktorý sa obáva, že pestovateľov čaká neradostná budúcnosť. Odhaduje, že dopyt po kvetoch sa ani po kríze nevráti na úroveň, ktorú mal pred jej začiatkom, ale bude oveľa nižší. “Neočakávam, že sa podarí dosiahnuť rovnaký objem exportu kvetov, ako pred krízou,” dodal.

Kenskí pestovatelia v poslednom čase čelia celému prívalu problémov: export okrem zníženia dopytu tvrdo zasiahlo aj oslabenie kenskej meny. Navyše, krajinu vlani postihlo sucho, ktoré dostalo na kolená mnohých farmárov. V niektorých oblastiach Kene zaregistrovali minulý rok pokles zrážok na 30 % bežnej úrovne. Farmári to pripisujú globálnemu otepľovaniu a obávajú sa, že mnohých z nich čaká krach, aj keď sa svet dostane z krízy.

Informoval o tom britský spravodajský server BBC.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments