Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Felvidék za 3 strieborné

Felvidék za 3 strieborné
insert_photoFacebook Viktor Orbán

V kontexte so situáciou na Ukrajine a šálom Viktora Orbána s mapou na ktorej je Slovensko zakreslené ako Felvidék, čiže Horná zem Veľkého Maďarska, ktorého hranice siahajú až k Spišu, prídu na rozum ďalšie spojitosti.

Čo v skutočnosti sleduje maďarská vláda tým, že chce, resp. chcela z peňazí Maďarov poskytnúť až 400 miliónov eur tamojším farmárom, aby získavali ornú pôdu aj na slovenskom území, dáva opravovať zo svojich peňazí kostoly na Slovensku (samozrejme, že len tam, kde žijú príslušníci maďarskej národnostnej menšiny), či kupuje nejaké budovy v Košiciach, vraj na diplomatické účely.

Nedávno maďarská vláda zabezpečila 16 školských autobusov pre maďarské školy na Slovensku. Oznámil to šéf úradu maďarskej vlády, podľa ktorého po zverejnení správy stúpol počet detí zapísaných do maďarských škôl o tretinu. Maďarská vláda vyčlenila na projekt v prepočte asi 870-tisíc eur.

Poslanci maďarského parlamentu schválili 16. júna 2020 návrh politickej deklarácie o ochrane národnej identity pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy. V 12-bodovej deklarácii, za ktorú hlasovalo 183 poslancov v 199-člennom zákonodarnom zbore, sa okrem iného uvádza, že v rámci tejto mierovej zmluvy boli Maďari zbavení uplatnenia svojho práva národného sebaurčenia, následkom čoho sa traja Maďari z desiatich dostali pod právomoc iných štátov.

Skrátka neobišli ani poľnohospodári

A pre poľnohospodárov na južnom Slovensku pripravila  maďarská vláda v roku 2018 program spoločnej cezhraničnej investičnej podpory do poľnohospodárstva realizáciou „Stratégie hospodárskeho rozvoja Južného Slovenska“. Cieľom výzvy je posilnenie jednotného hospodárskeho trhu Maďarska so susednými krajinami tzv. Karpatskej kotliny a podpora obyvateľstva a zamestnanosti v príslušnom regióne južného Slovenska. Celkom bolo v rokoch 2019 a 2020 poskytnutých 26,5 milióna eur. Členenie podpory je uvedené v tabuľke.

Maximálna prijatá výška podpory: 1 342 193 €
Minimálna prijatá výška podpory: 2 163 €
Počet subjektov s prijatou podporou: 624
Spolu prijatá podpora: 26 536 657 €
Priemerná podpora na 1 žiadateľa: 42 527 €
Počet žiadateľov s podporou do 20 tisíc €: 586
Počet žiadateľov s podporou od 20 do 500 tisíc €: 27
Počet žiadateľov s podporou nad 500 tisíc €: 11

Facebook Eduarda Hegera (24.10.2022): Všimol som si, že Viktor Orbán má starý šál, preto som mu dnes daroval nový.

Poľnohospodárske poradenstvo

Ďalšou podporou vlády Maďarska je terénne poradenstvo v agrosektore pre okolité štáty.

Cieľom programu je podpora dedinských farmárov južného Slovenska, ktorí majú určitú úroveň poľnohospodárskeho vzdelania a IT zručnosti, ako aj dobrú znalosť maďarského jazyka. Na južnom Slovensku sa táto podpora realizuje prostredníctvom občianskeho združenia  Agrárna komora Slovenska (AKS).

Garantom je maďarské ministerstvo poľnohospodárstva a poskytuje sumu 1,2 milióna eur ročne pre všetky okolité krajiny – okrem Rakúska. Pre SR (AKS) je to približne 140 tisíc eur – údaj je podielom celkovej pomoci prepočítaný na počet poradcov v SR. AKS zodpovedá za ciele, ktoré si ona sama vytýčila. Poskytovanie poradenstva je bezplatné. Podľa našich informácií je do 15 takýchto terénnych poradcov z AKS.

Je úplne prirodzené, že SPPK s celoslovenskou pôsobnosťou a svojimi 36 regionálnymi komorami   požaduje od ministerstva pôdohospodárstva zaradenie do terénneho poradenstva v systéme posilnenie toku znalostí a inovácií v rámci Európy známym v skratke AKIS v rámci novej SPP na roky 2023-2027.

Je nevyhnutné zabezpečiť zo strany vlády a rezortu, aby poľnohospodári z južnej časti Slovenska neboli zvýhodňovaní cez priamu projektovú finančnú podporu z maďarskej vlády a cez dvojité financovanie poradenstva. Alebo sa poľnohospodári nechajú kúpiť za 3 strieborné? Judáš sa dal kúpiť za 30 strieborných a viete ako skončil.

Autor článku: Jozef Artim - ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory
Zdroj obrázku: Facebook Viktor Orbán

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments