Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Zo sveta

Európska únia zavádza clo na ukrajinský ovos a vajíčka

Európska únia zavádza clo na ukrajinský ovos a vajíčka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Len dva týždne po tom, čo vstúpila do platnosti dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Ukrajinou, dosiahli objemy dvoch dovážaných poľnohospodárskych komodít, ovsa a vajíčok – maximálne limity. Obe patria do skupiny komodít, ktoré môže Európska komisia vyňať spod platnosti bezcolného styku, keď ich objemy dovážané do EÚ presiahnu priemerné množstvá dovezené medzi 1. júlom 2021 a 31. decembrom 2023. K maximám sa blížia aj množstvá dovezeného cukru, uvádza správa Európskej komisie.

Clo na ovos už platí, na vajíčka sa bude vzťahovať čoskoro

Na ovos už Európska komisia zaviedla clo podľa taríf Rozsiahlej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA), ktoré sa bude uplatňovať v období od 19. júna do 5. júna 2025. Rovnaké rozhodnutie ohľadom vajec by mala EK prijať do dvoch týždňov, informoval hovorca EK.

Bezcolná dohoda medzi EÚ a Ukrajinou vstúpila do platnosti 6. júna, obsahuje však výnimky, ktoré sa týkajú niektorých komodít ako sú vajcia, kurčatá, cukor, ovos, kukurica, krúpy či med.

Objem narástol desaťnásobne

V máji Ukrajina vyviezla do EÚ aj rekordné množstvo cukru – 108 tisíc ton. Dovoz do EÚ z Ukrajiny by do konca roka nemal presiahnuť 262 652 ton. V tomto roku mesačne vyvážala Ukrajina do EÚ v priemere 50 tisíc ton cukru. Za celý rok 2021 doviezla EÚ z Ukrajiny menej cukru, ako dováža teraz za mesiac – 40 172 ton.

V rokoch 2022 a 2023 tento objem narástol desaťnásobne. Najviac stúpol dovoz cukru z Ukrajiny do Rumunska (130 200 ton v porovnaní s 11 tisíc ton v predchádzajúcom období) a do Poľska (47 200 ton v porovnaní s 5 300 tonami). Ukrajina koncom mája oznámila, že zakáže vývoz cukru do EÚ do konca tohto roka.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments