Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Európska komisia spustila online prieskum pre poľnohospodárov o byrokracii

Európska komisia spustila online prieskum pre poľnohospodárov o byrokracii
insert_photoEurópska únia, EC, Audiovisual Service - Ilustračná fotografia farmárov demonštrujúcich v Bruseli v Belgicku 26. februára 2024.

Od štvrtka 7. marca môžu farmári z celej Európskej únie posielať svoje postrehy Európskej komisii a vyjadriť sa k tomu, akej administratívnej záťaži čelia. Do online prieskumu EK sa môžu zapojiť prostredníctvom online dotazníka, ktorý je dostupný vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ vrátane slovenského. Dotazník bude prístupný online do 8. apríla 2024.

„Odporúčam farmárom, aby sa podelili o svoje názory a svojim hlasom prispeli k prebiehajúcej štúdii,“ uviedol európsky komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Podklad pre širšiu analýzu 

Časť dotazníka je formou testu, kde môže respondent stanoviť mieru záťaže na štvorbodovej stupnici v jednotlivých oblastiach. V samostatnom bode sa respondent vyjadruje k problémom súvisiacim s požiadavkami na dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky (GAEC). Respondent zároveň odpovedá na otázky, či využíva externú firmu na administratívne úlohy, či bol tento rok informovaný o chybe v žiadosti pod hrozbou sankcií, koľko času strávi administratívou, ako často jeho farmu navštevujú kontrolóri, či má skúsenosti s viacnásobným vykazovaním rovnakých údajov. V závere môže slovne uviesť vlastné návrhy.

Odpovede farmárov Európska komisia zahrnie do širšej analýzy administratívnej záťaže na jednotlivých úrovniach – európskej aj národnej, ktorú EK predloží na jeseň tohto roku.

„Týmto prieskumom sa Komisia obracia priamo na farmárov, aby poznala ich názor na administratívne záťaže, ktorým čelia v pri každodennej práci. Názory farmárov poskytnú jasnejší obraz o špecifických záležitostiach a umožnia nám sformulovať presnejšie a cielenejšie odpovede ako postúpiť v zjednodušovaní,“ uviedol Janusz Wojciechowski.

Administratívna reforma je časťou návrhov EK, ktoré predstavila vo februári na zlepšenie situácie poľnohospodárov. V polovici marca by mala komisia predstaviť ďalšie návrhy, ktoré by sa mali realizovať v krátkodobom horizonte. Prijať by mala zároveň aj návrh ako zlepšiť postavenie roľníkov v dodávateľskom reťazci.

DOTAZNÍK

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia, EC, Audiovisual Service - Ilustračná fotografia farmárov demonštrujúcich v Bruseli v Belgicku 26. februára 2024.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments