Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Europol zhabal 122 ton falošných pesticídov

Okolo 122 ton falošných a extrémne nebezpečných pesticídov sa podarilo zhabať európskym policajným silám v rámci rozsiahlej operácie uskutočnenej v niekoľkých európskych krajinách. Oznámil dnes Europol.

Európsky policajný úrad zároveň vydal varovanie, že nie je vylúčené, že nebezpečné látky už kontaminovali potraviny a životné prostredie.

Europol v správe pre médiá zároveň zdôraznil, že množstvo zhabanej látky bolo dostatočné na to, aby pokrylo plochu dvakrát väčšiu, ako je územia Luxemburska.

Pôvod zhabaných pesticídov je v Číne a do Európy sa dostali najmä prostredníctvom internetového obchodu.

Podľa správy Europolu niektoré zo zhabaných látok, ponúkaných predajcami ako vysoko účinné pesticídy, sú v EÚ zakázané pre ich karcinogénne vlastnosti.

„Poľnohospodári často nemajú ani najmenšie tušenie čo kupujú, a kupujú ich, pretože sú lacnejšie,“ vysvetlil situáciu expert Europolu Chris Vansteenkiste. Podľa jeho slov nebezpečné chemikálie už zapríčinili zničenie celých poľnohospodárskych kultúr v krajinách východnej Európy.

Spoločná policajná operácia trvala desať dní a viedla k prehľadaniu 940 dopravných kontajnerov v 16 krajinách. Operácia bola koordinovaná Europolom a Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), s podporou niekoľkých medzinárodných firiem a organizácií.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments