Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Európa viac vyvážala ako dovážala

Vývoz agrárnych a potravinárskych produktov z EÚ do tretích krajín dosiahol vlani rekordné hodnoty – 129 miliárd eur. Medziročne to predstavuje nárast o šesť percent. Významne narástol najmä vývoz do USA (+ 18,5 %) a Číny (+ 39 %), ktorá predbehla Rusko a stala sa druhou exportnou destináciou pre výrobky z EÚ.

Obilniny, víno a liehoviny boli tromi sektormi, ktoré dosiahli najväčšie zlepšenie. V rovnakom čase, ruský zákaz na dovoz určitých poľnohospodárskych výrobkov sa prejavil najmä na nižšom vývoze sušeného mlieka, syrov a čerstvého ovocia..

Na druhej strane sa ale vlani zvýšil aj dovoz agrárnych a potravinárskych produktov do EÚ, a to na 113 mld. €, čo je medziročný nárast o 8,7 %. Obchodná bilancia všetkých agropotravinárskych výrobkov EÚ aj tak vykázala prebytok vo výške 16 miliárd eur, ale je o niečo nižšia ako roku 2014. 

Autor článku: JJ
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
RS
RS
22. február 2016 15:10

Takže saldo sa oproti roku 2014 zhoršilo a tlak na ceny pre prvovýrobcov je väčší… cítime to.

jm
jm
22. február 2016 22:38

Stačí porovnať len hospodárenie Štátne lesy ČR a SR alebo agrorezort tych istých krajín a človek to hneď pochopí. Bratia spoza Moravy sú proste kúzelníci. Alebo žeby zlihalo MPRV SR po celé obdobie od rozdelenia bratských krajín? Čo nato povedia premúdrený EX ministri SR? Kam došla tá naša tigria či… Celý komentár »