Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Európska únia Z ekonomiky

EÚ plní svoje sľuby a dováža veľké množstvá sóje z USA

chat_bubbleKomentáre: 4 visibilityZobrazenia: 2900
UniCredit Bank 2018

V nadväznosti na spoločné vyhlásenie Spojených štátov a Európskej únie z 25. júla, ktoré predvídalo aj nárast dovozu sóje z USA, Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že nárast sójových bôbov z USA vzrástol o viac ako 280 percent.

Komisia v stredu zverejnila najnovšie údaje o dovoze sójových bôbov do EÚ, ktoré potvrdili nárast tejto komodity z USA o 283 %. Tým celkový podiel dovozu americkej sóje narástol na 37 %, kým v júli 2017 bol na úrovni iba 9 %.

Predseda EK Jean-Claude Juncker, ktorý sa vo Washingtone dohodol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, že USA a EÚ sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary (okrem automobilov), zaviedol do praxe dvojmesačný mechanizmus podávania správ o vývoji obchodu so sójovými bôbmi z USA do EÚ.

„Európska únia môže dovážať viac sóje z USA, a to sa deje tak, ako sme to povedali,“ uviedol Juncker.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan pripomenul, že Únia a USA sú dlhoročnými partnermi a je tu priestor aj na ďalšie posilňovanie obchodných vzťahov.

„Vyjadrili sme ochotu dovážať viac sójových bôbov zo Spojených štátov a toto sa už deje,“ dodal Hogan, podľa ktorého európski a americkí poľnohospodári majú výhody zo vzájomnej spolupráce.

V spoločnom vyhlásení z 25. júla sa Juncker a Trump dohodli, že hoci budúca spolupráca v oblasti obchodu nezahŕňa poľnohospodárstvo ako rezort, EÚ a USA budú pracovať na zvýšení obchodu so sójou.

Najnovšie údaje naznačujú, že dovoz sójových bôbov z USA do EÚ sa zvyšuje. V porovnaní s júlom 2017 sa ich dovoz zvýšil o 283 % na 360.000 ton. Dovoz sójovej múčky, ktorý je tradične nižší, čo sa týka USA, sa tiež zvyšuje – v júli 2018 bolo dovezených 185.000 ton tohto tovaru, čo predstavuje nárast o 3,33 % v porovnaní s júlom 2017. USA v súčasnosti dodávajú 13 % sójovej múčky v EÚ, v porovnaní s 0,3 % v júli 2017.

Komisia zdôraznila, že Únia potrebuje viac sóje, ktorá slúži ako zdroj bielkovín na kŕmenie zvierat (kurčatá, ošípané, dobytok), a aj na výrobu mlieka. EÚ v súčasnosti dováža približne 30 miliónov ton sóje ročne, pretože na svojom území nemôže produkovať dostatočné množstvá. USA ponúka v súčasnosti najkonkurencieschopnejšie ceny na trhu so sójou, čo je podľa EK „príťažlivá možnosť“ pre európskych dovozcov a spotrebiteľov.

Autor článku: Jaromír Novák – spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. Peter
  6. augusta 2018

  „Ďakujeme“ komisii EU za 100% GMO sóju …
  Určite pomôže všetkým zvieratám predchádzať zápalom a iným onemocneniam :))) …
  Škoda, že EU je koloniálne odbytište …
  Čo je na tom najhoršie? Že USA korporácie skúpia našu zem, vypestujú na nej za našej podpory gmo plodiny a nám ich predražene predajú .. jednoduchá korpo-politická ekonomika, z ktorej niet úniku ..

  Odpovedať
 2. Anonym
  8. augusta 2018

  čím sme krmili , keď soja nebola?

  Odpovedať
 3. realista
  9. augusta 2018

  keď nebola soja ?

  hrach a najmä lucernové a strukovinovo obilné úsušky ale i prvom rade bola nižšia intenzita výroby najmä v chove hydiny….

  Odpovedať
 4. stary gazda421
  12. augusta 2018

  Dala by sa soja efektivne vyrobit aj tu ked by sme si nezničili zavlahy

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.