Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

EÚ odobrila slovenskú štátnu pomoc

Vernosť pôvodným a overeným receptúram spotrebitelia oceňujú
insert_photoilustračná foto poľnoinfo.sk

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že v súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur na podporu producentov dobytka, potravín a nápojov.

Komisia spresnila, že uvedená schéma bola schválená na základe dočasného krízového a prechodného rámca štátnej pomoci z marca 2023 prijatého na podporu opatrení v odvetviach, ktoré sú kľúčové na urýchlenie zelenej transformácie a zníženie energetickej závislosti od Ruska.

V rámci schválenej schémy bude mať pomoc formu zníženia príspevku na sociálne zabezpečenie, ktorý by inak museli zamestnávatelia platiť za obdobie od augusta 2023 do januára 2024.

Oprávnení príjemcovia budú mať nárok na pomoc do výšky 700 eur na zamestnanca mesačne. Účelom schémy je podporiť spoločnosti pôsobiace v odvetví chovu hovädzieho dobytka a výroby potravín, ktoré v súčasnosti čelia nedostatku likvidity v dôsledku zvýšených nákladov okrem iného na elektrinu, krmivá pre zvieratá a hnojivá.

Komisia skonštatovala, že slovenská schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom a prechodnom rámci.

Pomoc nepresiahne 250 tisíc eur na podnik pôsobiaci v odvetví chovu dobytka, 300 tisíc eur na podniky pôsobiace v oblasti rybolovu a akvakultúry a dva milióny eur na spoločnosť pôsobiacu v inom oprávnenom odvetví. Finančná pomoc bude poskytnutá najneskôr do 31. decembra 2023.

Exekutíva EÚ dospela k záveru, že táto schéma je potrebná, vhodná a primeraná na nápravu vážneho narušenia fungovania v hospodárstve členského štátu. Na základe toho schválila schému podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci.

 

Autor článku: poľnoinfo.sk/TASR
Zdroj obrázku: ilustračná foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ďuri
Ďuri
18. september 2023 9:58

A ostatné hospodárske zvieratá okrem hovädziny drahé krmivá a energiu nemajú.