Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Dramatický odhad poklesu úrod kukurice vplýva na ceny

Ceny európskych obilnín po niekoľkých mesiacoch pokoja na trhoch opäť rastú a najvyššiu úroveň za obdobie vyše roka dosiahli vo štvrtok 12. júla napoludnie, po zverejnení revidovaných údajov produkcie americkým ministerstvom poľnohospodárstva (USDA). Platí to najmä pre kukuricu.

„Aj napriek značnému nárastu plôch vysadených kukuricou, nedosiahne sa v tomto roku pôvodne očakávaná rekordná úroda. Odhad výnosov bol výrazne znížený“, zdôrazňujú vo svojom oznámení analytici nemeckej Commerzbank.

USDA v skutočnosti uviedlo, že v USA sa očakáva produkcia 329,45 miliónov ton, čo predstavuje pokles o viac ako 46 miliónov ton v porovnaní s odhadom z minulého mesiaca. Odhad výnosov sa znížil o takmer 12 %, čo je oveľa väčší pokles, než analytici očakávali.

Zvýšenie dopadu zdravotného stavu porastov
Pokiaľ ide o pšenicu, obavy pochádzajú od Čierneho mora. Jej úrodu v Rusku odhaduje USDA na 49 miliónov a tento odhad by sa mohol ešte znížiť. Podľa Andreja Sizova, riaditeľa ruského inštitútu SovEcon, bude Moskva čoskoro nútená znížiť svoju prognózu vzhľadom na to, že okrem okolia Moskvy, situácia je „relatívne zlá až vyložene zlá“.

Vo Francúzsku podľa expertov Agritelu poveternostné podmienky vyvolávajú obavy o kvalitu úrody, najmä pokiaľ ide o zdravotný stav porastov z dôvodu významného rozšírenia fusariózy na obilninách.

Vo štvrtok 12. 7. 2012 o 12h 45 sa kurzy pšenice vo Francúzsku zvýšili o 3 až 3,25 eur pri termínoch roku 2012 a začiatku 2013. Rast trhu s kukuricou bol ešte výraznejší a pri zmluvách na august stúpol o 5 eur na 241 eur, čo je najvyššia úroveň od júna roku 2011. Na druhej strane Atlantiku v Chicagu stúpol kurz pšenice i kukurice už pri predbežnej elektronickej ponuke pred otvorením predaja na burze. Mimoburzový predaj (OTC) vo Francúzsku bol pomerne aktívny a ceny kopírovali vývoj cien z termínovaného predaja.

Autor článku: poľnoinfo.sk podľa LeMonde a AFP
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments