Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Dochádza k úmyselnej likvidácii malých pivovarov?

Dochádza k úmyselnej likvidácii malých pivovarov?
insert_photoprezentácia produkcie belgického minipivovaru Brasserie d’ Achouffe.

Malým pivovarníkom hrozí zánik. Podľa Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska zlikvidovať by ich mohla zvýšená spotrebná daň z piva z 1,65 eura na 2,45 eura za hektoliter (hl) a v prípade malých pivovarov z 1,22 eura na 1,82 eura/hl.

“Malé nezávislé pivovary sú dnes na Slovensku niečo ako ohrozený druh. Ak ich nebudeme spoločne chrániť, hrozí, že slovenskí zákazníci definitívne prídu o tradičnú chuť piva vareného klasickým spôsobom bez urýchľovania a o rozmanitosť chutí,” konštatuje v stanovisku pre médiá predseda asociácie Ľubomír Vančo z Banskobystrického pivovaru.

V súčasnosti viac ako 90 % slovenského trhu s pivom ovládajú nadnárodné spoločnosti.

“Na rozdiel od susedných krajín, kde zažívajú malé pivovary zlaté časy, na Slovensku postupne vymierajú,” pripomenul Vančo.

Asociácia tak navrhuje zaviesť novú kategorizáciu spotrebných daní z piva pre malé podniky.

Momentálne zvýhodnená sadzba platí pre výrobcov do 200.000 hl piva ročne.

“Chceli by sme zaviesť novú kategorizáciu spotrebnej dane tak, že výrobcovia do 200.000 hl by mali 30-% zľavu na spotrebnej dani, výrobcovia do 100.000 hl 50-%, výrobcovia do 50.000 hl 70-% a minipivovary do 2000 hl 90-% zľavu,” vysvetľuje zámer asociácie Vančo.

Vplyv na štátny rozpočet by po zmene bol podľa neho malý.

Predseda odborového združenia OZ KOVO Emil Machyna pre TASR uviedol, že pri poslednom zvýšení spotrebnej dane z piva prišlo v tomto segmente o prácu približne 1200 ľudí.

“Zatvorili sa pivovary. Takže toto sú pohľady, ktoré sa nám nezdajú celkom rozumné, pokračovať v navyšovaní dane takýmto spôsobom,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: prezentácia produkcie belgického minipivovaru Brasserie d’ Achouffe.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments