Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Do roku 2015 môžeme byť sebestační vo výrobe ovocia

Do roku 2015 môžeme byť sebestační vo výrobe ovocia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Minister Becík už neraz deklaroval podporu špeciálnej rastlinnej výroby. Naposledy aj na vyhodnotení Jablka roka na jeseň minulého roka.

Štát bude pre rok 2009 uhrádzať pestovateľom ovocia 50 % zo sumy poistného, ktorým sa chcú chrániť pred možnými dopadmi nepriaznivých vplyvov na úrodu. Nebude už vyplácať priame vzniknuté škody po obdobiach sucha, dažďa, po víchriciach alebo ľadovci. Odznelo to dnes na konferencii k aktuálnym otázkam v oblasti podpory pre pestovateľov ovocia, ktorá sa konala v Rakoviciach pri Piešťanoch.

Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík na nej ovocinárov informoval, že po 10 rokoch sa podarilo navýšiť štátnu pomoc pre rezort o 26,5 milióna eur (800 miliónov Sk). Zdôraznil, že sa menia podmienky v nových výzvach na podporu sektora ovocinárstva tak, aby nemali pestovatelia pasívne saldo.
“Vlani sme doviezli jablká za o 39,8 milióna eur (1,2 miliardy Sk) viac, než sme vyviezli,” povedal minister.

Doterajšie nesprávne nastavené opatrenia v podporách podľa jeho slov zapríčinili stav, že zo 16.500 hektárov sadov sa za posledných desať rokov znížili pestovateľské plochy na necelých 9000 hektároch.

“Intenzívne sa pestuje ovocie iba na 5000 hektároch,” uviedol Becík.

Slovensko má podľa predsedu Únie ovocinárov SR Mariána Vargu smutné prvenstvo v priemernej spotrebe ovocia spomedzi štátov EÚ. Pritom má krajina, ako povedal, priam ideálne podmienky na pestovanie ovocia.

“Tento potenciál nie je dostatočne využitý,” konštatoval Varga. SR je podľa jeho slov aj veľmocou vo výrobe biologického materiálu.

“No z vyrobených 1,6 milióna ovocných stromčekov ročne doma vysadíme iba 300.000 na 100 hektároch, ostatné idú mimo krajinu,” povedal.

Dodal, že potenciál Slovenska je ročne vysadiť 500 hektárov. Desať rokov obnovy by zaručilo mať špičkové produkčné sady na ploche 4000 hektárov a produkčný potenciál 150.000 ton ovocia. To by Slovensku v roku 2015 zaručilo sebestačnosť.

Medzi podporné nástroje pre nárast výroby v sektore ovocinárstva, ako informoval Marek Kodada z Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR, patria priame platby. V roku 2009 je jednotná platba na plochu určená na 121 eur (3645 Sk) na hektár, doplnková na pôdu je 31,5 eura (948 Sk) na hektár a osobitná platba na ovocie a zeleninu je 40,5 eura (1220 Sk) na hektár. Doplnková platba je určená na ovocné sady vo výške 62 eur (1867 Sk) na hektár. Termín ich vyplácania je určený od decembra 2009 na základe schválenia žiadostí pestovateľov. K štátnej pomoci okrem dotácie na poistné patrí aj financovanie účasti na výstavách a podpora hydromeliorizačných zariadení. Kodada informoval ovocinárov aj o Programe rozvoja vidieka na roky 2007 až 2013, kde sú zaradené o. i. výzvy na zvýšenie konkurencieschopnosti sektora poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a v ich rámci výzvy na modernizáciu fariem, vrátane predaja dvora a tvorby pracovných miest.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Minister Becík už neraz deklaroval podporu špeciálnej rastlinnej výroby. Naposledy aj na vyhodnotení Jablka roka na jeseň minulého roka.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments