Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Csicsai: Zrodil sa nečakaný úspech pri ochrane ornej pôdy

Csicsai: Zrodil sa nečakaný úspech pri ochrane ornej pôdy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ochrana poľnohospodárskej pôdy sa dostala do záverov dnešných rokovaní Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli. O ochrane ornej pôdy pred špekulatívnymi investíciami bude síce Rada ministrov rokovať aj naďalej, podľa štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva SR Gabriela Csicsaia sa však podarilo dosiahnuť nečakaný výsledok.

V rozhovore pre TASR uviedol, že poľská delegácia predložila deklaráciu, ktorú podporuje aj Slovensko, Česká republika a Maďarsko, a pridávajú sa k nej aj ďalšie krajiny, a ktorá považuje ochranu poľnohospodárskej pôdy za prioritu.

“Upozorňujeme na to, že dochádza k špekulatívnym nákupom ornej pôdy, čo platí hlavne na Slovensku,” povedal Csicsai. Pripomenul, že ide o problém, ktorý je “zabalený do šiat liberálneho obchodu”, avšak stanovisko Slovenska je jasné: orná pôda v žiadnom prípade nesmie byť vnímaná ako bežná komodita na trhu a zaslúži si zvýšenú ochranu.

Csicsai upozornil, že Slovensko doteraz malo zo strany EÚ skôr negatívne ohlasy na náš zákon o ochrane ornej pôdy, ktorý obmedzuje prístup zahraničným špekulatívnym investorom.

“My jednoznačne tvrdíme, že ornú pôdu by mali kupovať najmä tí, ktorí chcú na nej hospodáriť, nesmie byť investičným produktom, nesmie byť účelom špekulácií o zvyšovaní jej ceny v budúcnosti,” opísal pozíciu Slovenska.

Csicsai víta, že táto téma bola otvorená na Rade ministrov a že ju akceptuje aj eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan. Dodal, že v prospech SR vyznieva aj vyjadrenie Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého každý členský štát má mať možnosť ohraničiť vlastný spôsob predaja ornej pôdy.

Presné usmernenie v tejto záležitosti by mala eurokomisia prijať na jeseň a hovoriť budú o nej aj ministri poľnohospodárstva, podľa Csicsaia však SR a ďalšie krajiny ochranu ornej pôdy považujú za “kardinálnu” v rámci EÚ a podľa jeho slov je šanca, aby tieto krajiny uspeli a mohli svoju pôdu účinnejšie chrániť ako doteraz.

“Hrozilo nám právne konanie pre niektoré tvrdšie opatrenia, našťastie, sú teraz otvorenejšie mysle voči tomu, že prílišná koncentrácia jednotlivých investičných skupín nie je zdravá pre poľnohospodárstvo, to má smerovať k menším a stredným podnikom zameraným na zamestnanosť a rozvoj vidieka. Orná pôda predovšetkým musí zabezpečiť život ľudí na vidieku a zdravé životné prostredie, a to sú veličiny, ktoré sa ťažko vyjadrujú v peniazoch,” uviedol Csicsai.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrisato
agrisato
21. júl 2017 18:03

Však načase ! A to maďar je znova najväčší Slovák?! Hanbime sa Slováci! Samozrejme včetne mňa…