Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Čínsky import mliečnych výrobkov zostáva vysoký

Napriek tomu, že produkcia mliečnych výrobkov v Číne kontinuálne rastie, nedostatok zásobenia mliečnymi výrobkami sa stále zväčšuje. Čína je najväčším svetovým importérom mliečnych výrobkov. Ceny odtučneného sušeného mlieka sa preto nadpriemerne zvýšili.

Už niekoľko rokov patrí Čína k najväčším dovozcom mliečnych výrobkov na svete. Dováža najmä odtučnené a plnotučné sušené mlieko, ako aj srvátku. Avšak aj import iných mliečnych produktov silne rastie. Pred niekoľkými rokmi bol podiel Číny na svetovom obchode s mliečnymi produktmi len asi na úrovni 7 %. V roku 2011 bol podiel Číny na svetovom importe mliečnych produktov takmer na úrovni 11 % (vyjadrené v mliečnom ekvivalente). Tým sa zvýšila nielen dôležitosť Číny vo vplyve na svetový obchod s mliekom, zvýšil sa aj jej vplyv na svetové ceny mlieka.

Podľa údajov čínskeho ministerstva poľnohospodárstva bol podiel fariem s viac ako 100 ks kráv v roku 2010 asi na úrovni 17 %, v roku 2011 to bolo už 28 %. Medzitým sa počet kráv zvýšil z 7,3 mil. ks (2010) na asi 8 mil. ks v roku 2012.

Vyrobené množstvo mlieka sa od roku 2010do roku 2012 zvýšilo asi o 10 % na 32,3 mil. t. V roku 2015 by chceli Číňania (podľa 5-ročného plánu) vyprodukovať 50 mil. t mlieka. Podľa aktuálneho rastu (+5 % ročne) a stúpajúcich nárokov na produkciu (životné prostredie, hygiena) sa tento cieľ zdá ťažko dosiahnuteľný. Importný dopyt zostane preto aj napriek spomaleniu jeho rastu naďalej vysoký, alebo sa bude ešte zvyšovať.

Čína je najväčším svetovým importérom mlieka a mliečnych výrobkov. USDA predpokladá, že v roku 2012 dosiahne objem importu sušeného odtučneného mlieka (SOM) do Číny 180 tis. t. V porovnaní s rokom 2011 by bolo toto zvýšenie takmer o 40 % a v porovnaní s rokom 2010 až dvojnásobné. Avšak v posledných dvoch rokoch sa čínsky importný dopyt v značnom rozsahu preorientoval zo sušeného plnotučného na odtučnené mlieko.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments