Chýbajúca snehová prikrývka sa prejaví cez tropické letá
Hoci je už február a za oknami by mala byť snehová perina, v južnejších oblastiach Slovenska poľnohospodári sneh túto zimu ešte poriadne nevideli. Snehová pokrývka chýbala dlho na celom území krajiny. Zatiaľ čo do mnohých regiónov snehová nádielka napokon dorazila, na juhu sa tak zatiaľ nestalo. Občas poletujúce snehové vločky snehovú perinu na poliach doteraz nevytvorili.
Vlaha zo snehu sa uvoľňuje postupne
„Historicky sme na juhu Slovenska mávali sneh aj počas celého februára a aj počas marca. V súčasnosti je zima na takmer celej južnej časti krajiny bez snehu. Za posledných 20 rokov sa výrazne znížil aj počet dní so snehom vo februári a marci. Navyše, keď napadnú napríklad 2 cm, ako tomu bolo pred pár dňami, to je po roztopení asi 2 mm vody, čo je bežne výpar za jeden až dva dni,“ skonštatoval Ľuboš Jurík z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Sneh podľa odborníka plní viacero dôležitých funkcií. Nejde len o vlahu, ktorá sa zo snehu pri roztápaní uvoľňuje postupnejšie a preto zostáva v pôde, na rozdiel od nárazových zrážok, ktoré neraz hneď odtečú.
„Ďalšou funkciou snehu je aj to, že vytvára pre zasiate oziminy izolačnú vrstvu. Rastliny tak potom nie sú poškodzované silnými mrazmi, ktoré boli v uplynulých dňoch aj na juhu. Rovnako sneh vytvára podmienky na udržanie pôdnej štruktúry, pretože voda zo snehu pomáha tomu, že sa pôda na jar dobre rozrába,“ dodal Jurík
Aj veľa snehu „škodí“
To, že sneh úplne na poliach chýba, rastliny oslabuje. Tie ťažšie bojujú voči prípadným chorobám aj v neskorších mesiacoch. Navyše, absencia snehu dáva základ pôdnemu suchu, ktoré sa naplno prejaví na jar. Bolo tomu tak aj vlani, keď sa vlahový deficit začal prejavovať už počas zimy a vyvrcholil extrémnym suchom v teplejších mesiacoch.
Ideálny však nie je ani druhý extrém – teda priveľa snehu tak, ako napadlo v niektorých vyššie položených regiónoch ešte pred týždňom.
„Ak sú rastliny pod veľkou vrstvou snehu, môžu sa u nich rozvinúť hubové ochorenia. Problémom môže byť aj to, že vo vyšších polohách je pod snehom aj zamrznutá pôda, niekde aj do 60 cm. Keď sa sneh roztopí a pôda bude stále zamrznutá, vytvorí zamokrené oblasti na povrchu pôdy. Rastliny môže takýmto premočením poškodiť alebo zhoršiť ich zdravotný stav,“ uviedol profesor z SPU.
Sneženie v južných regiónoch v najbližších dňoch nemožno očakávať – predpovede hovoria skôr o oteplení, teploty by sa miestami mali opäť šplhať k desiatim stupňom nad nulou.