Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Českí poľnohospodári volajú po minimálnej garantovanej cene mlieka

Českí poľnohospodári volajú po minimálnej garantovanej cene mlieka
insert_photoSoňa Lechnerová, iDNES.cz

Asi 500 nespokojných českých poľnohospodárov dnes v Chlumci nad Cidlinou protestovalo proti nízkym výkupným cenám mlieka, ktoré sú údajne pod úrovňou výrobných nákladov. Protest sa symbolicky konal pri pamätníku, ktorý pripomína porážku roľníckeho povstania z roku 1775.

Svoje požiadavky – zavedenie minimálnej garantovanej výkupnej ceny mlieka, schválenie zákona, ktorý zabráni nátlaku obchodných reťazcov na dodávateľov a prijatie koncepcie poľnohospodárstva – českí poľnohospodári dnes podporili aj akciou, pri ktorej sa v piatich krajoch objavili na hlavných cestných ťahoch desiatky traktorov.

Proti nízkym výkupným cenám mlieka protestovali dnes farmári aj v ďalších 13 krajinách EÚ, vrátane Nemecka, odkiaľ boli protesty iniciované.

Proti nízkym výkupným cenám mlieka českí farmári protestovali už aj v minulosti, ale ministra poľnohospodárstva Petra Gandaloviča (ODS) nepresvedčili. Minister aj dnes pripustil, že situácia, keď dodávatelia predávajú mlieko so stratou, v prepočte až takmer 10 centov za liter, je zložitá, ale zároveň zdôraznil, že nezostáva nič iné, než toto obdobie iba prečkať a veriť, že budú účinné opatrenia na úrovni celej EÚ.

V marci české mliekarne vykupovali od farmárov liter mlieka v najvyššej kvalite v priemere iba za 25 centov. V maloobchodnej sieti v ČR je čerstvé mlieko v predaji už od 38 centov za liter a trvanlivé mlieko v tetrapackovom balení od 32 centov za liter.

Autor článku: spravodajca TASR v Prahe - Bohdan Kopčák
Zdroj obrázku: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments