Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny v poľnohospodárstve prvýkrát v tomto roku medziročne klesli

Ceny v poľnohospodárstve prvýkrát v tomto roku medziročne klesli
insert_photopolnoinfo.sk

Bratislava 27. októbra (TASR) – Ceny poľnohospodárskych výrobkov v septembri po prvýkrát v tomto roku medziročne klesli, a to o 0,6 %. Podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR za tým stáli ceny rastlinných výrobkov, ktoré oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesli o 5 %. Ceny živočíšnych výrobkov boli, naopak, vyššie o 3,2 %.

Medziročné zlacnenie rastlinných výrobkov ovplyvnili podľa štatistikov nižšie ceny cukrovej repy o 16,1 %, zemiakov o 11,1 %, obilnín o 10,4 % a tabaku o 1,7 %. Ceny olejnatých semien a plodov naopak vzrástli o 15,4 %, strukovín o 13 %, ovocia a zeleniny o 3,5 %.

Rast cien živočíšnych výrobkov súvisel s vyššími cenami väčšiny skupín výrobkov. Vzrástli ceny živých rýb o 22,9 %, výrobkov chovu oviec o 12 %, jatočných ošípaných o 5,6 %, surového kravského mlieka o 4 %, jatočnej hydiny o 1,4 % a konzumných slepačích vajec o 0,8 %. Medziročne klesli iba ceny prírodného včelieho medu o 1,2 % a jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat o 0,6 %.

Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 11,3 %, a to vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 21,3 % a živočíšnych výrobkov o 7,4 %, dodávajú štatistici.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments