Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice v septembri klesali

Ceny pšenice v septembri klesali
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice v priebehu mesiaca september na všetkých nami sledovaných burzách oslabila. Burza Euronext v Paríži pre termíny obchodovania november poklesla o viac ako 27 € na tonu, čo je približne 13 percent. Burza BÉT v Budapešti oslabila o viac ako 10 percent. CBoT v Chicagu zmenila v strede mesiaca termín obchodovania na december a celkovo oslabila o takmer 13 percent.

Na cenu pšenice momentálne viac vplýva situácia na finančnom trhu, ako na samotnom trhu s komoditami. S diskusiou o finančnej kríze úzko súvisí aj vývoj agrokomodít a to nielen pšenice. Euro voči doláru stále padá, a tým vplýva na celkovú stabilitu trhu, ako aj stabilitu investovania.

Zber pšenice na severnej pologuli je skoro ukončený, pozornosť sa teda obracia na produkciu na južnej pologuli.

V Maďarsku dosiahli úrody pšenice o 10 percent viac (4,1 milióna ton), ako v minulom roku, pritom plochy osiatia boli o 3 percentá nižšie (980 tisíc hektárov). Produkcia pšenice u nás a v u našich južných susedov vykazuje podobne nižší obsah lepku a proteínu.

Žatva pšenice v Rakúsku bola prerušovaná dažďami, napriek tomu sa ale až 80% pšenice zožalo s dobrými parametrami. Ide hlavne o pádové číslo a hektolitrovú hmotnosť. Obsah proteínu je ale nižší ako sa očakávalo. Výnosy sú v celku prijateľné.
Zvláštny dôraz sa tento rok kladie trh na úrodu v Českej republike a v Nemecku. Tu bola žatva a zber pšenice poznačený vlhkým počasím a spomalením zberu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments