Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice v Nemecku najvyššie za 28 mesiacov

Ceny pšenice v Nemecku sa dnes zvýšili na najvyššiu úroveň za 28 mesiacov. Na príčine sú obavy, že dažde, ktoré krajinu v ostatnom čase neustále sužujú, vážne poškodili tohoročnú úrodu.

Cena štandardnej potravinárskej pšenice z tohoročnej úrody s dodávkou v septembri dnes v Hamburgu stúpla o 3 eurá na 240 eur za tonu a dosiahla tak najvyššia úroveň od apríla 2008.

„V ostatných štyroch týždňoch u nás takmer neustále prší a ľudia sa začínajú vážne obávať o kvalitu tohoročnej úrody pšenice,“ uviedol nemenovaný nemecký obchodník.

V Nemecku, ktoré je druhým najväčším producentom pšenice v Európskej únii, sa vzhľadom na geografické a klimatické podmienky začína so žatvou koncom júla a zber úrody sa ešte neskončil. Opakované a vytrvalé dažde tak prišli z pohľadu pestovateľov v mimoriadne citlivom období. Hrozí, že prášnicu vážne poškodia plesne a hubové ochorenia.

„Zdá sa, že veľká časť úrody sa bude musieť použiť na kŕmne účely a aj klasy budú oveľa menšie, ako po iné roky,“ dodal nemenovaný obchodník.

Asociácia nemeckých farmárov odhaduje, že tohoročná úroda zimnej pšenice v Nemecku pravdepodobne dosiahne 22,7 milióna ton, čo je o 9 % menej ako vlani.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments