Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice klesali celý minulý týždeň

Ceny pšenice klesali celý minulý týždeň
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice oslabila za posledný týždeň na burze CBoT o približne 8,5 percenta, na burze EURONEXT o takmer 5 percent a burza BÉT, na ktorej sa v piatok neobchodovalo o 6 percent.

Príčinu poklesu je potrebné vidieť v informáciách ohľadne obnovenia vývozu z Ruska, ako aj v predpovedi počasia. Lepší vývoj rastu pšenice v USA a v Európe spôsobil oslabovanie ceny už piaty deň za sebou.

Podľa poslednej prognózy IGC pre 2011/12 sa očakáva celosvetová produkcia pšenice na úrovni 667 mil. ton, čo je oproti minulému mesiacu nárast o 5 mil. ton. Aj na túto správu burzy okamžite reagovali poklesom.

Vývoj počasia momentálne najviac ovplyvňuje vývoj cien na burze. Analytici hovoriaca dokonca až o príliš optimistickej predpovedi amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) ohľadne produkcie pšenice v Európe. Pokiaľ USDA predpovedá produkciu EÚ na úrovni 138,6 mil. ton, tak IGC je v dôsledku sucha oveľa pesimistickejšie a predpovedá úrodu len na úrovni 131,5 mil. ton.

Ukrajina, ako jeden z najväčších producentov pšenice na svete, upravila prognózu produkcie pre aktuálny rok smerom nahor. Pokiaľ minulý rok dosiahla úroda v dôsledku sucha len 17,2 mil. ton, tento rok by mohla dosiahnuť až 20,4 mil. ton.

Neistota čo sa týka vývoja počasia, klimatické zmeny, rast cien potravín, väčší dopyt po biopalivách by mali priaznivo vplývať na udržanie cien na súčasných vysokých úrovniach.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments