Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kukurice začali klesať

Ceny kukurice začali klesať
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Kukurica na svetových burzách minulý týždeň oslabila a dostala sa na úroveň druhej polovice augusta.

Pokiaľ burza Euronext v Paríži si od začiatku mesiaca držala hodnoty nad 210 €, koniec týždňa priniesol pokles cien pod 200 eur za tonu. Celkovo pre termíny obchodovania november oslabila o viac ako 3%. Burza CBOT v Chicagu poklesla o viac ako 23€ v porovnaní so začiatkom mesiaca september. Za týždeň oslabila o skoro 6,5%. Burza BÉT v Budapešti poklesla o viac ako 5%.

IGC medzinárodná rada pre obilniny mierne upravila svoju poslednú prognózu pre rok 2011/2012. Predpoveď globálnej produkcie kukurice a jej spotreby sa znížil. Celkový trh ale stále zostáva v deficite. V porovnaní s minulým mesiacom sa svetová prognóza produkcie znížila o 4 mil. ton na 845 mil. ton a globálna spotreba bola znížená o 5 mil. ton na 853 mil. ton. Priemyselná spotreba rastie pomalšie a to len o asi 1% oproti minulému roku. Je to najnižšie tempo za posledných 13 rokov.

Čínska informačná agentúra pre obilie a olejniny (CNGOIC) predpovedá pre túto krajinu importnú požiadavku kukurice na dlhšie obdobie. Dlhodobá prognóza hovorí dokonca aj o dlhotrvajúcom deficite a to až do roku 2015. Tým by sa Čína stala dôležitým dovozcom z celosvetového hľadiska a mohla by podobne ako tomu bolo v minulosti ovplyvňovať množstvom nakúpeného tovaru hlavne z USA a jeho cenu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments