Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny klesajú, zväčša sú ale stále vyššie ako pred rokom

Ceny klesajú, zväčša sú ale stále vyššie ako pred rokom
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (4. júna) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Aktuálna cena potravinárskej pšenice triedy E dosahuje 210,29 eur za tonu, čo je o takmer šesť eur viac, ako pred rokom. Krátkodobý odhad nepredpokladá výraznejšiu zmenu ceny.  Trojmesačná perspektíva hovorí o poklese na úroveň 190 eur za tonu.

Kŕmna pšenica sa speňažuje za 201,67 eur za tonu, čo je najvyššia hodnota za ostatný mesiac. Oproti situácii z pred roka je cena vyššia o 20 eur za tonu. Ďalšie obdobie by malo byť charakterizované pokračujúcim poklesom cien – o dva týždne na úroveň 198,4 eur za tonu a o tri mesiace na 169,17 eur za tonu.

Už niekoľko týždňov sa okolo hranice 200 eur za tonu pohybuje kŕmna kukurica. V súčasnosti je dve eurá pod menovanou úrovňou. Pred rokom bola lacnejšia o 13 eur. Krátkodobá perspektíva by mala priniesť ďalší mierny pokles cien. Dlhodobý vývoj hovorí o cene na úrovni 180 eur za tonu.

Hodnota repky dosahuje 447,33 eur za tonu. Napriek tomu, že pokles cien olejnín nie je tak viditeľný, ako pri obilninách, cena je oproti minulému roku takmer o 30 eur nižšia. Perspektíva dvoch týždňov hovorí o hodnote  440 a o tri mesiace 429,17 eur za tonu.

Slnečnica oproti ostatnej správe oslabila o necelých päť eur. Aktuálne sa predáva za 431,67 eur za tonu, čo je o takmer 37 eur viac, ako pred rokom. Do krátkodobej budúcnosti sa očakáva mierny pokles cien. O tri mesiace by mala hodnota slnečnice dosiahnuť 415 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments