Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Burzy. Ceny kukurice pokračujú v raste

Burzy. Ceny kukurice pokračujú v raste
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Kukurica pokračuje v 18. kalendárnom týždni v raste na všetkých burzách. Na burze CBOT v Chicagu o približne 4 percentá, burze Euronext v Paríži o 2 percentá. Na burze BÉT sa prestalo obchodovať s májovými termínmi a začalo sa s termínom júl. Táto burza zaznamenala reálne nárast o približne 1,5 percenta (900HUF), v mene euro ale oslabila o približne 2 percentá. Cena kukurice sa drží v plusových hodnotách aj napriek silnému doláru a neovplyvnil ju ani pokles ceny ropy.

Hlavným faktorom, ktorý momentálne ovplyvňuje cenu kukurice je počasie. V najdôležitejších pestovateľských oblastiach USA môže vplyvom mrazu, ktorý sa predpokladá v strede mája, prísť k poškodeniu úrody. Výsev prebieha rýchlo, do začiatku mája jej bolo osiatej vyše 65 percent ( inulý rok len cca. 30%) . Vysoký dopyt zo strany Číny, rekordný odhad produkcie kukurice, použitie kukurice na výrobu bioetanolu ( 33% celkovej produkcie kukurice) a počasie, sú hlavné faktory ovplyvňujúce cenu tejto komodity.

Cena v Európe profituje skôr z nedostatku kukurice, preto sa do novej úrody neočakáva ani jej pokles, skôr je reálnejší jej rast.

Autor článku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments