Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Burzy 37. týždeň: Kukurica má predpoklad na rast cien

Burzy 37. týždeň: Kukurica má predpoklad na rast cien
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Cena kukurica sa pomaly zotavuje z poklesu, čo má za následok oslabujúci dolár a stabilnejšia cena ropy. Cenový vývoj je ale naďalej závislý od dopytu zo strany výrobcov bioetanolu. Vo všeobecnosti platí, že rastúca cena ropy vplýva na ceny agrokomodít, pretože jej vyššia cena spôsobuje aktívnejší trh s agrokomoditami.

Americkí farmári počítajú tento rok s rekordnými výnosmi kukurice. Zdá sa, že po roku 2007, kedy sme zaznamenali rekordnú úrodu – 332,1 mil. ton, to bude druhý najprajnejší rok. Prognóza USDA upravila predpoklad pre produkciu kukurice v USA z 324,1 na 329 mil. ton. Priemerný výnos z hektára sa odhaduje na viac ako 10 ton.

V porovnaní s rokom 2008, keď boli zásoby 44,934 mil. ton, sa v poslednej správe odhadujú zásoby na 43,156 mil. ton.

V Európe už zber v niektorých regiónoch začal, čo je približne o týždeň skôr, ako po iné roky. Dôvody treba hľada v slnečnom počasí a primeranej vlahe.

Celosvetovo sa v roku 2009/10 odhaduje produkcia na 797,4 mil. ton kukurice, čo je menej, oproti predpokladom z minulého mesiaca. Zmeny sú hlavne pri Číne, Argentíne, EU a Brazílii. Predpokladá sa, že práve tieto krajiny ovplyvnia exportný potenciál USA a zároveň sa tým oživí aj cena kukurice.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments