Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
MPRV SR Z domova

Armádou proti africkému moru ošípaných

Armádou proti africkému moru ošípaných

Vláda SR schválila na svojom 47. rokovaní návrh uznesenia na spoluprácu Policajného zboru a príslušníkov ozbrojených síl SR s orgánmi štátnej správy vo veterinárnej oblasti a na použitie ozbrojených síl SR pri zabránení šíreniu afrického moru ošípaných (AMO).

Pred dvoma týždňami informoval minister Ján Mičovský spolu s Jozefom Bírešom, ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) a Martinom Nevolným, generálnym riaditeľom Sekcie poľnohospodárstva MPRV SR o prasacej amnestii. Chovatelia ošípaných mali dva týždne na to, aby bezplatne zaregistrovali svoje domáce chovy ošípaných.

Do dnešného dňa eviduje ŠVPS za mesiac október 770 žiadostí o registráciu. Len v mesiaci september to bolo 201 a v auguste 192 žiadostí.

Na základe požiadaviek ministra Jána Mičovského vláda dnes schválila vyčlenenie 2 veterinárnych lekárov, príslušníkov Policajného zboru a do 15 veterinárnych lekárov príslušníkov Ozbrojených síl SR na účel kontroly domácich chovov ošípaných na Slovensku. Tiež vláda uložila ministrovi obrany a vnútra úlohu spolupracovať pri zabránení šíreniu AMO.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba sviňovitých, ktorá je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných. Na území SR bolo k 26. októbru 2020 potvrdených 315 pozitívnych prípadov, z toho 32 v domácich chovoch. Pozitívne prípady evidujeme v okrese Trebišov, Michalovce, Košice – mesto, Košice – okolie, Rožňava, Rimavská Sobota a v okrese Vranov nad Topľou.

Autor článku: MPRV SR
Zdroj obrázku: TASR/AP

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1594 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.