Aj pol hodinou pred žatvou sa dajú zachrániť vzácne kane. V Nových Sadoch to vedia
Kane popolavé patria medzi najvzácnejšie vtáky hniezdiace na Slovensku. Špecifické sú v tom, že hniezdia spravidla v obilí.
„Je to dané tým, že bežne v krajine kane zvyknú hniezdiť na lúkach. Obilné polia sa v čase, keď kane prilietajú hniezdiť, na lúky v istom zmysle podobajú. Takže kane sa tomu prispôsobili, adaptovali sa na toto prostredie a zvykli si v ňom hniezdiť. Ako obilie rastie, hniezdo zostane zakryté, a práve tu vzniká problém – mláďatám, ktoré v čase žatvy ešte nevedia lietať, hrozí vykosenie,“ skonštatoval Tomáš Veselovský, ochranár z OZ Ochrana dravcov na Slovensku.
Podľa neho u nás ročne hniezdi len od 10 do 40 párov kaní popolavých. Prežitie mláďat spravidla závisí od toho, či sa ochranárom podarí hniezda dohľadať a ochrániť ich pred poľnohospodárskymi mechanizmami.
„U nás pri Nových Sadoch je už tradičná lokalita hniezdenia kaní. Nemáme ich tu prvý rok, ale stáva sa to pravidelnosťou a pokiaľ sa od ochranárov dozvieme, že takáto situácia vznikla, sme nápomocní v ich záchrane,“ dodal Igor Jakubička, predseda PD Devio Nové Sady.
Nové Sady sú pritom len jednou z troch známych lokalít pravidelného hniezdenia kaní. Ochranári aj preto tamojším poliam tento rok opäť venovali zvýšenú pozornosť, aby prípadné hniezda dohľadali.
„Spozorovali sme jedno hniezdo, ktoré však napokon vyzerá opustené. Zrejme samica prišla o samca a hniezdenie sa tak nepodarilo. O kúsok ďalej sme však spozorovali hniezdny pár. Vieme to podľa toho, že tieto vtáky si špecifickým spôsobom odovzdávajú potravu – samec uloví hraboša, samica vyletí z hniezda a vo vzduchu si potravu odovzdajú. Samica následne zaletí späť do hniezda. Keď toto pozorujeme opakovane, vieme, že je tam zrejme úspešné hniezdenie, tak ako v tomto prípade,“ vysvetlil Veselovský.
Len zriedka sa stáva, že mláďatá v čase žatvy vedia lietať. Aj preto je v tomto spolupráca s poľnohospodármi kľúčová.
„My sa musíme samozrejme s daným miestom zoznámiť. Následne je ideálne, keď ochranári postavia na mieste oplôtok, aby sa v čase žatvy mláďatá nevyplašili a nerozutekali po poli. Z kombajnu nie je šanca vidieť ani ich, ani hniezdo. Následne, keď sú v oplôtku a začne sa žatva, hniezdo kombajnmi obídeme, necháme tam akoby štvorec, a ten si potom dodatočne omlátime,“ vysvetlil Jakubička.
Kane popolavé mávajú zvyčajne 4 až 5 mláďat.
„Vďaka tomuto postupu sa ich podarí zachrániť. Inak by takmer určite skončili pod kolesami kombajnu. Za skoro 10 rokov, čo sa dohľadávaniu týchto hniezd venujem, som zažil len jeden prípad hniezda, v ktorom v čase žatvy boli mláďatá schopné letu. Vo všetkých ostatných prípadoch bolo potrebné urobiť opatrenia na ich záchranu. Vlani sme napríklad tu v Nových Sadoch našli hniezdo doslova pol hodinu pred žatvou. Agronóm nám vyšiel v ústrety už v čase, keď boli kombajny na poli a čakali na spustenie žatvy, a záchrana sa napokon podarila,“ uviedol Veselovský.
Tento rok žatevné práce v pšeniciach v Nových Sadoch začnú zrejme na prelome júna a júla. Ozimný jačmeň je už zožatý.