Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Agrosektor vníma vláda ako predpoklad rozvoja vidieka

Agrosektor vníma vláda ako predpoklad rozvoja vidieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodárstvo vníma vláda SR ako elementárny predpoklad rozvoja vidieka. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády SR v Šenkviciach premiér Robert Fico (Smer-SD).

 „Moja vláda nikdy nepresadzovala a nebude presadzovať názor, že potraviny sa dajú lacno doviezť na územie Slovenska. Moja vláda bude vždy presadzovať významnú podporu slovenského poľnohospodárstva, pretože poľnohospodárstvo nevnímame iba ako sféru, kde sa vyrábajú potraviny, alebo kde sa produkujú základné zložky na výrobu potravín,“ konštatoval predseda vlády.

„Ráno na stretnutí s predstaviteľmi agrosektora som musel vnímať ocenenie toho, čo minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek robí. Musel som zároveň vnímať, že existuje veľký záujem o pokračovanie v dialógu medzi predstaviteľmi agrosektora a ministerstva pôdohospodárstva. Budem podnecovať obe strany, aby takto pokračovali a aby sa nám podarilo naplniť ciele, ktoré máme v poľnohospodárstve do roku 2020,“ priblížil Fico.

Agrorezort v novom finančnom období 2014 až 2020 podľa ministra Jahnátka vychádza pri podpore poľnohospodárstva v porovnaní s doterajšími podporami z úplne iného algoritmu myslenia.

„Presunuli sme prostriedky z tzv. druhého piliera do tzv. prvého piliera, čím sme sa dostali na úroveň 246 eur na hektár a čo nás už zaradilo na porovnateľnú úroveň s okolitými krajinami,“ informoval.

„Od roku 2015, keď sa začne uplatňovať naplno nová spoločná poľnohospodárska politika (CAP) EÚ, podporu na plochu z tých teoretických 246 eur na hektár znižujeme na 130 eur. Všetko ostatné si budú musieť poľnohospodári zabezpečiť cez zvýšenú produkciu,“ zdôraznil.

Poľnohospodári v zmysle novej finančnej schémy podľa Jahnátka budú musieť zachovávať napríklad tzv. dobré agroenvironmentálne postupy.

„Farmári budú zároveň musieť zvýšiť produkciu pri tých citlivých sektoroch, ktoré na Slovensku absentovali, respektíve pri ktorých sme sa v živočíšnej výrobe dostali len na 36-% úroveň aktuálnej celoslovenskej potreby,“ dodal agrominister.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Jozef
23. január 2014 9:32

Vsetka cest ministrovi ale pan premier slova chvali nezachrania slovenske polnohospodarstvo treba aj činy mam na mysli zakladny vyrobny prostriedok to je poda velmi lahko sa jej zbavuje stat do ruk zahranicnych farmarov a nasledne prichadza likvidacia slovenskych fariem a to formou zvyšovanie najomneho pre fyzicke osoby neumernym sposobom a… Celý komentár »

Mia
Mia
23. január 2014 16:48

To teda znamena, ze peniaze konecne pojdu do polnohospodarstva a nie na akoze rozvoj vidieka (vystavba multifunkcnych ihrisk a drahe lavicky)?