Agrorezort nepodporuje celoplošnú podporu výrobcov mlieka
Agrorezort nepodporuje celoplošnú podporu výrobcov mlieka, ale chce sa zamerať na produkčné a reprodukčné parametre výrobcov, aby bola zabezpečená konkurencieschopnosť a udržateľnosť. Uviedol to v reakcii na piatkovú tlačovú besedu prvovýrobcov a spracovateľov mlieka Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
“Navrhujeme podporiť takých výrobcov, ktorí dokážu produkovať mliečne výrobky s vyššou pridanou hodnotou a investujú do nových technológií,” dodal Feik.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík za účasti predstaviteľov slovenských prvovýrobcov a spracovateľov mlieka na brífingu v priestoroch Poľnohospodárskeho družstva Vajnory v piatok uviedol, že situácia v mliečnom sektore v SR je neudržateľná. Na kompenzáciu strát prvovýrobcov mlieka z dôvodu výrazného poklesu nákupných cien by mal štát okamžite prispieť sumou 43 miliónov eur, teda podporiť výrobu kilogramu mlieka v SR sumou 5 eurocentov.
Kritická situácia na trhu s mliekom je podľa Feika spôsobená najmä zrušením kvót, a tým spôsobenou nadprodukciou. Mnohí slovenskí výrobcovia mlieka nevedia konkurovať silným zahraničným výrobcom najmä z Írska, Belgicka, Holandska a Luxemburska. Celoeurópska produkcia sa zvýšila v prvom kvartáli 2016 o 7,4 %. Cena surového kravského mlieka medziročne klesla o 12 %.
“Pokiaľ sa situácia nezmení, hrozí zánik až tretiny slovenských výrobcov. To bude mať negatívny dopad na zamestnanosť v regiónoch Slovenska,” uviedol M. Semančík.
Feik pripomenul, že v rámci agrorezortu funguje pracovná skupina, ktorá pripravila celý rad opatrení na zlepšenie situácie s mliekom, v rámci ktorých sú finančné opatrenia a nefinančné opatrenia. Finančné opatrenia na národnej úrovni sú zamerané na stiahnutie aktuálnych prebytkov z trhu cez existujúce možnosti (Štátne hmotné rezervy a humanitárny vývoz) a hľadajú sa aj cesty na finančnú pomoc pre prvovýrobcov.
Výška tejto pomoci a prípadných ďalších podpôr bude podľa Feika závisieť od možností štátneho rozpočtu.
“Rovnako považujeme za nevyhnutné požadovať pomoc z EÚ z krízovej rezervy, kde krajiny V4+4 žiadajú kompenzáciu minimálne vo výške pomoci minulého roka. Čo sa týka samotnej kompenzácie pre mliekarov od štátu, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) už rokovala so štátnou tajomníčkou ministerstva financií Danou Meager a poskytla jej podklady k tejto téme,” podčiarkol.
Klesajúce nákupné ceny kravského mlieka podľa Semančíka spôsobujú, že na Slovensku klesá počet chovateľov dojníc.
“Kým ku koncu marca 2015 produkovalo mlieko v SR 525 výrobcov, ku koncu marca 2016 už fungovalo len 468 prvovýrobcov mlieka,” spresnil predseda SPPK.
Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka sa podľa jeho informácií na Slovensku v marci 2016 pohybovala na úrovni 25,90 eurocentov za kilogram mlieka, čo predstavuje od februára 2014 pokles o 10 eurocentov. Náklady na kilogram mlieka sú pritom na úrovni asi 40 eurocentov.
“Na trhu však pôsobia aj prvovýrobcovia, ktorí predávajú mlieko od svojich dojníc pri cene 16 až 18 eurocentov za kilogram mlieka. Dobré vyhliadky v cenách mlieka nie sú ani na mesiace máj a jún 2016. Očakáva sa ďalší pokles nákupných cien mlieka, a to asi o 2 eurocenty za kilogram,” dodal Semančík.
Treba si hlavne uvedomit, ako je mozne , ze zo zahranicia vieme doviest mlieko za nizsiu cenu ako nase, ked cena prace vo vacsine krajin je vyssia. Tak asi pomoc statu je tam bezny jav( neoficialnymi cestami, mimo nariadenia EU), a urcite nie je neustale podmienovane napredovanim a dokupenim technologii,… Celý komentár »
Skupina nejakých468 prvovýrobcov mlieka je pre Vládu SR nepodstatná. Kľudne zajtra môžu ukončiť svoju činnosť. No ak by sa jednalo o jeden subjekt s pomocou aj 100 mil .Eur to by určite zbystrili pozornosť menovaný z Vlády SR. Dôvod . Pravý Slovenský-KORUPCIA. Totiž omrvinky pre nich nie sú zaujímavé.
Chce to len RAZANTNÚ zmenu dotačného systému! Aby Tí čo robia , mali viac peňazí na vyktytie strát. Tí čo len vyratúvajú dotačné hektáre nemajú žiadnu starosť. Peňazí je , len zle sú rozdelené…
to sú take havädiny, čo to tu prezentuje ministerstvo. Teraz mi ukážte jeden poľnohospodársky podnik , ktorý vyrába mlieko a ešte ho vo svojej mliekarni aj spracuje a má vlastné predajne alebo ho rozváža do maloobchodnej siete. No, taký poľnohospodársky podnik nepoznám . A práve takéto podniky chce ministerstvo podporovať.… Celý komentár »
Súhlasím s Pištom ! A všetci malí predávajú BEZ DAŃOVÝCH DOKLADOV !!! Toto je budúcnosť vidieka???!!! Nikdy neskontroluje Daňový úrad ich činnosť, a mne ako platičovi daní to neskutočne vadí !!!!!!!!!!!!
Súhlasím s Ladislavom Vyhlásenia ktoré vypúšťa do sveta naše ministerstvo sú riadne bludy, velebnosti chce se mi blejt. Nech budeme investovať do akokoľvek efektívnych technológií, pri cene 25 eurocentov za kilogram mlieka (a to nedostávajú všetci chovatelia, mnohý predávajú za ešte menej) budeme stále v strate. Jednoducho krava aby dojila… Celý komentár »
Ak si myslíte že problém sú malí, mladí, záhumienkári a im podobní – tak je to trochu povrchné. Menej ako 15% firiem v poľnohospodárstve poberá vyše 80% prostriedkov z I piliera, z druhého piliera zväčša len veľký. Takže radšej sa prikláňam k tomu, že peňažných prostriedkov je relatívne dosť len… Celý komentár »
Pištovi – info – “Teraz mi ukážte jeden poľnohospodársky podnik , ktorý vyrába mlieko a ešte ho vo svojej mliekárni …” – ten podnik sa volá AGROFERT….
Svoju produkciu mlieka spracováva aj PD Mestečko, takže to nieje zas až tak nereálne 😉
Určite by z toho nebol zoznam na niekoľko strán. Najhoršie na tom je , že mnohé podniky s obrovskými investýciami z Euro fondov sa dnes predávajú úzkym skupinám ktoré to nakupujú s jediným cieľom na tom zarobyť. Ale opäť to bude len predaj farmy alebo podniku a myslím ,že nik… Celý komentár »
Michal Feik prehovoril ako fejk po anglicky fake. Keď už chcel niečo múdre povedať mal ísť za sedliakom a opýtať sa ako sa kravička kŕmi, ošetruje a dojí. Michal Fake ak si to dal napísať je to v poriadku, ale neviem či robil hoteliéra alebo v nadácií hovorcu – lebo… Celý komentár »
agrarnik zHN máš pravdu, na Dobrovičovej sa veselo prizerajú tomu ako našich mliekarov likviduje dovoz štedro dotovaného Nemeckého, Holandského, Belgického mlieka. Totižto títo Nemci, Holanďania, Belgičania (ale aj ďalší) vedia že svojím lacným dovozom zlikvidujú slovenských (ale aj iných z “východného bloku”) mliekarov. Nuž a keď zlikvidujú našu výrobu, tak… Celý komentár »
Ospravedlňujem sa, keď som napísal a dotkol sa výrobcov a zároveň spracovateľov mlieka vo vlastnej prevádzke, tzv. Pridaná hodnota, o ktorej básní ministerstvo, ale aj prezident. Je ich ako šafranu, a produkty z PD Mestečka, alebo Lovčica Trubín, alebo podobne som nemal možnosť kúpiť a ochutnať ich, pretože sa jedná… Celý komentár »